Sure sec
SEBE-2 Tefsiri

SEBE Suresi 2. Ayet-i Kerime Tefsiri

SEBE-2 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Allahû Tealâ burada, gökten, Allah'ın katından inen ve kâinattaki bütün elektronlara ulaşan, onları harekete geçiren, dönüşleri yavaşlamak üzereyken sabit tutan, kendisindeki dönüş hızını elektron...
share on facebook  tweet  share on google  print  

SEBE Suresi Âyet - 2 Tefsiri

 

يَعْلَمُ مَا يَلِجُ فِي الْأَرْضِ وَمَا يَخْرُجُ مِنْهَا وَمَا يَنزِلُ مِنَ السَّمَاء وَمَا يَعْرُجُ فِيهَا وَهُوَ الرَّحِيمُ الْغَفُورُ

Ya’lemu mâ yelicu fîl ardı ve mâ yahrucu minhâ ve mâ yenzilu mines semâi ve mâ ya’rucu fîhâ, ve huver rahîmul gafûr(gafûru).

(O, Allah) yere gireni ve ondan çıkanı, semadan ineni ve oraya yükseleni bilir. Ve O; Rahîm’dir (rahmet nuru gönderendir), Gafûr’dur (mağfiret eden, günahları sevaba çeviren).

1.ya'lemu: bilir
2.mâ yelicu: giren şey
3.fî el ardı: yerin içine, yere
4.ve mâ yahrucu: ve çıkan şey
5.min-hâ: ondan
6.ve mâ yenzilu: ve inen şey
7.min es semâi: semadan, gökten
8.ve mâ ya'rucu: ve yükselen şey
9.fî-hâ: oraya
10.ve huve: ve o
11.er rahîmu: rahîm (Rahîm esmâsıyla tecelli eden)
12.el gafûru: gafûr (mağfiret eden, günahları sevaba çeviren)
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Allahû Tealâ burada, gökten, Allah'ın katından inen ve kâinattaki bütün elektronlara ulaşan, onları harekete geçiren, dönüşleri yavaşlamak üzereyken sabit tutan, kendisindeki dönüş hızını elektrona ulaştırdıktan sonra tekrar Allah'ın katına geri dönen nötrinolardan bahsetmektedir.

Ve aynı zamanda kişi, zikir yapmaya başladığı zaman Allah'ın katından gelen salâvâtla rahmet ve salâvâtla fazl nurlarından da bahsedilmektedir. Onlar, gökten inerler, göğüsten kalbe ulaşırlar. Ama fazılların bir kısmı nefsin kalbindeki îmân kelimesine yapışarak orada kalırlar. Girenlerin fazıllar hariç geri kalanları tekrar Allah'ın katına dönerler. Bunlardan fazıllar gökten gelmişlerdir, yere inmişlerdir, insanın kalbine ulaşıp yerleşmişlerdir. Bu müessese (rahmet, fazl ve salâvât nurlarının göğse ulaşması, göğüsten kalbe gelmesi, kalpte fazılların yerleşmesi) Allah'ın Rahîm esmasıyla tecelli eder. Aynı zamanda mağfiretin neticesinde tahakkuk eder. Tâbiiyet olmalıdır ki; bütün bu olaylar tahakkuk etsin.

Kur'ân'daki her kelimeyi Allahû Tealâ, hesaplı ve tam hedefine yönelik olarak indirmiştir.
Hafız Abu Bakr al Shatri sesinden SEBE Suresi - 2 dinle!
Kur'ân dinlemeye başlamak için bir Hafız seçiniz.
close tefsir menu

SEBE Suresi Tefsiri

SEBE Suresi için tefsir sayfalarına ve âyet kelime sözlüğüne ulaşmak istediğiniz âyeti seçiniz.
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.