Sure sec
SEBE-11 Tefsiri

SEBE Suresi 11. Ayet-i Kerime Tefsiri

SEBE-11 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Allahû Tealâ, Hz. Davut'a ve onunla beraber olanlara sesleniyor. Allahû Tealâ'nın bütün peygamberlerine, resûllerine verdiği emir; nefs tasfiyesi yapmaları, salih amel işlemeleri, zikir yaparak ne...
share on facebook  tweet  share on google  print  

SEBE Suresi Âyet - 11 Tefsiri

 

أَنِ اعْمَلْ سَابِغَاتٍ وَقَدِّرْ فِي السَّرْدِ وَاعْمَلُوا صَالِحًا إِنِّي بِمَا تَعْمَلُونَ بَصِيرٌ

Eni’mel sâbigâtin ve kaddir fîs serdi va’melû sâlihâ(sâlihan), innî bimâ tamelûne basîr(basîrun).

(Bedeni örten) uzun (geniş) zırhlar yap. Ve onu örgü (iç içe halkalar) şeklinde dizayn et. Ve salih amel (zikirle nefs tezkiyesi) yapın! Muhakkak ki Ben, yaptıklarınızı görenim.

1.eni'mel (en i'mel): yapman, yap
2.sâbigâtin: bedeni örten uzun, geniş zırh
3.ve kaddir: ve takdir et, dizayn et
4.fî es serdi: örgü şeklinde, iç içe halkalar halinde
5.va'melû sâlihan: ve salih amel (zikirle nefs tezkiyesi) yapın
6.innî: muhakkak ben
7.bimâ: şey(leri)
8.ta'melûne: yapıyorsunuz
9.basîrun: gören
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Allahû Tealâ, Hz. Davut'a ve onunla beraber olanlara sesleniyor.

Allahû Tealâ'nın bütün peygamberlerine, resûllerine verdiği emir; nefs tasfiyesi yapmaları, salih amel işlemeleri, zikir yaparak nefsin kalbine Allah'ın fazıllarını taşımalarıdır.

Amilüssalihat ve nefs tezkiyesi; nefsin kalbinde %51'e kadar nur oluşması sonra nefsin kalbindeki afetlerin tamamen yok olarak, tamamen faziletlerle dolmasıdır. Bu, nefs tasfiyesidir.

Salih amel, her iki faktörü de içine alır. İnsanın manevî gelişmesinin temelini teşkil eder. Allah'a yaklaşmayı temin eden temel faktör nefs tezkiyesi, sonra da tasfiyesidir. Nur Suresinin 21. âyet-i kerimesinde Allahû Tealâ diyor ki:

24/NÛR-21: Yâ eyyuhâllezîne âmenû lâ tettebiû hutuvâtiş şeytân(şeytâni), ve men yettebi’ hutuvâtiş şeytâni fe innehu ye’muru bil fahşâi vel munker(munkeri) ve lev lâ fadlullâhi aleykum ve rahmetuhu mâ zekâ minkum min ehadin ebeden ve lâkinnallâhe yuzekkî men yeşâu, vallâhu semî’un alîm(alîmun).
Ey âmenû olanlar, şeytanın adımlarına tâbî olmayın! Ve kim şeytanın adımlarına tâbî olursa o taktirde (şeytanın adımlarına uyduğu taktirde) muhakkak ki o (şeytan), fuhşu (her çeşit kötülüğü) ve münkeri (inkârı ve Allah’ın yasak ettiklerini) emreder. Ve eğer Allah’ın rahmeti ve fazlı sizin üzerinize olmasaydı (nefsinizin kalbine yerleşmeseydi), içinizden hiçbiri ebediyyen nefsini tezkiye edemezdi. Lâkin Allah, dilediğinin nefsini tezkiye eder. Ve Allah, Sem’î’dir (en iyi işitendir) Alîm’dir (en iyi bilendir).
Hafız Abu Bakr al Shatri sesinden SEBE Suresi - 11 dinle!
Kur'ân dinlemeye başlamak için bir Hafız seçiniz.
close tefsir menu

SEBE Suresi Tefsiri

SEBE Suresi için tefsir sayfalarına ve âyet kelime sözlüğüne ulaşmak istediğiniz âyeti seçiniz.
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.