Sure sec
SAFF-7 Tefsiri

SAFF Suresi 7. Ayet-i Kerime Tefsiri

SAFF-7 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: İslâm'a davet, teslime davettir. Yani sırasıyla ruhu, vechi (fizik vücudu), nefsi ve iradeyi Allah'a teslime davettir. Bu davet her kademede mutluluk ve huzurun artışını ifade eder. En büyük mutlu...
share on facebook  tweet  share on google  print  

SAFF Suresi Âyet - 7 Tefsiri

 

وَمَنْ أَظْلَمُ مِمَّنِ افْتَرَى عَلَى اللَّهِ الْكَذِبَ وَهُوَ يُدْعَى إِلَى الْإِسْلَامِ وَاللَّهُ لَا يَهْدِي الْقَوْمَ الظَّالِمِينَ

Ve men azlemu mimmenifterâ alâllâhil kezibe ve huve yud’â ilâl islâm, vallâhu lâ yehdîl kavmez zâlimîn(zâlimîne).

İslâm’a (teslime) davet olunurken, Allah’a karşı yalan uyduran kimseden daha zalim kim vardır? Ve Allah, zalimler kavmini hidayete erdirmez.

1.ve men: ve kim
2.azlemu: daha zalim
3.mimmen (min men): kişiden, kimseden
4.ifterâ: uydurdu
5.alâ allâhi: Allah'a karşı
6.el kezibe: yalan
7.ve huve: ve o
8.yud'â: davet edilir
9.ilâ el islâmi: İslâm'a, teslime
10.ve allâhu: ve Allah
11.lâ yehdî: hidayete erdirmez
12.el kavme: kavim
13.ez zâlimîne: zalimler
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
İslâm'a davet, teslime davettir. Yani sırasıyla ruhu, vechi (fizik vücudu), nefsi ve iradeyi Allah'a teslime davettir. Bu davet her kademede mutluluk ve huzurun artışını ifade eder. En büyük mutluluk iradenin tesliminden sonra yaşanır. Bütün teslimler tamamlanmış, nefsin bütün afetleri yok olmuş, nefs ayrıca 19 mertebe müzeyyen olmuştur. Kişiye yerlerin ve göklerin melekûtu tamamen gösterilmiş ve iradenin tesliminde kişi Allah'ın vechini de görmüştür. Yani rüyetullah olmuştur. Bu nokta, mutlulukların tamamlandığı noktadır. “Allah'a ulaşmayı dile ki Allah, seni Kendisine ulaştırsın.” diye tebligat yapılan kişi Allah'a ulaşmayı dilemezse, mutluluğun bütün kapılarını kapattığı için kendisine zulmetmiştir. Allah, Kendisine ulaşmayı dilemeyen, bu sebeple zalim olan kişinin ruhunu kendisine ulaştırmaz yani hidayete erdirmez.
Hafız Abu Bakr al Shatri sesinden SAFF Suresi - 7 dinle!
Kur'ân dinlemeye başlamak için bir Hafız seçiniz.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.