Sure sec
SAFF-6 Tefsiri

SAFF Suresi 6. Ayet-i Kerime Tefsiri

SAFF-6 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Hz. İsa, kavmine: “Tevrat'ı tasdik eden ve kendisinden sonra gelecek ve ismi Ahmed (Muhammed) olan bir Resûl'ü müjdeleyen bir Resûl olduğunu” söylemesine ve onlara mucizeler ve deliller göstermesi...
share on facebook  tweet  share on google  print  

SAFF Suresi Âyet - 6 Tefsiri

 

وَإِذْ قَالَ عِيسَى ابْنُ مَرْيَمَ يَا بَنِي إِسْرَائِيلَ إِنِّي رَسُولُ اللَّهِ إِلَيْكُم مُّصَدِّقًا لِّمَا بَيْنَ يَدَيَّ مِنَ التَّوْرَاةِ وَمُبَشِّرًا بِرَسُولٍ يَأْتِي مِن بَعْدِي اسْمُهُ أَحْمَدُ فَلَمَّا جَاءهُم بِالْبَيِّنَاتِ قَالُوا هَذَا سِحْرٌ مُّبِينٌ

Ve iz kâle îsâbnu meryeme yâ benî isrâîle innî resûlullâhi ileykum musaddikan li mâ beyne yedeyye minet tevrâti ve mubeşşiran bi resûlin ye’tî min ba’dîsmuhû ahmed(ahmedu), fe lemmâ câehum bil beyyinâti kâlû hâzâ sihrun mubîn(mubînun).

Ve Meryemoğlu İsa (A.S) şöyle demişti: “Ey İsrailoğulları! Muhakkak ki ben, elimdeki Tevrat’ta olan herşeyi tasdik eden ve benden sonra gelecek, ismi Ahmed olan Resûl ile müjdeleyen, size (gönderilmiş) Allah’ın Resûl’üyüm.” Fakat onlara beyyineler (mucizeler, deliller) getirdiği zaman onlar: “Bu apaçık sihirdir.” dediler.

1.ve iz: ve olmuştu
2.kâle: dedi
3.îsâ ibnu meryeme: Meryemoğlu İsa
4.: ey
5.benî isrâîle: İsrailoğulları
6.in-nî: muhakkak ki ben
7.resûlu allâhi: Allah'ın Resûl'ü
8.ileykum: size, sizin için
9.musaddikan: tasdik eden
10.li mâ: şeyi
11.beyne yedeyye: ellerim arasında, elimde olan, elimdeki
12.min et tevrâti: Tevrat'tan, Tevrat'ta olan
13.ve mubeşşiran bi: ve .... ile müjdeleyen
14.resûlin: resûl
15.ye'tî: gelecek
16.min ba'dî: benden sonra
17.ismu-hû: onun ismi
18.ahmedu: Ahmed
19.fe lemmâ: fakat olduğu zaman
20.câe-hum bi: onlara getirdi
21.el beyyinâti: beyyineler, deliller, mucizeler, ispat vasıtaları
22.kâlû: dediler
23.hâzâ: bu
24.sihrun: bir sihirdir
25.mubînun: apaçık
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Hz. İsa, kavmine: “Tevrat'ı tasdik eden ve kendisinden sonra gelecek ve ismi Ahmed (Muhammed) olan bir Resûl'ü müjdeleyen bir Resûl olduğunu” söylemesine ve onlara mucizeler ve deliller göstermesine rağmen mucizelerin sihir olduğunu iddia ettiler.
Hafız Abu Bakr al Shatri sesinden SAFF Suresi - 6 dinle!
Kur'ân dinlemeye başlamak için bir Hafız seçiniz.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.