Sure sec
SAFF-5 Tefsiri

SAFF Suresi 5. Ayet-i Kerime Tefsiri

SAFF-5 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Hz. Musa Allah'ın Nebî-Resûlü idi. Allah tarafından vazifeli olarak kendi kavmine gönderilmişti. Bunu hepsi biliyorlardı. Buna rağmen O'na eziyet ediyorlardı. Onlar Hakk'tan dönünce, Allah onların...
share on facebook  tweet  share on google  print  

SAFF Suresi Âyet - 5 Tefsiri

 

وَإِذْ قَالَ مُوسَى لِقَوْمِهِ يَا قَوْمِ لِمَ تُؤْذُونَنِي وَقَد تَّعْلَمُونَ أَنِّي رَسُولُ اللَّهِ إِلَيْكُمْ فَلَمَّا زَاغُوا أَزَاغَ اللَّهُ قُلُوبَهُمْ وَاللَّهُ لَا يَهْدِي الْقَوْمَ الْفَاسِقِينَ

Ve iz kâle mûsâ li kavmihî yâ kavmi lime tu'zûnenî ve kad ta'lemûne ennî resûlullâhi ileykum, fe lemmâ zâgû ezâgallâhu kulûbehum, vallâhu lâ yehdîl kavmel fâsikîn(fâsikîne).

Ve Hz. Musa, kavmine şöyle demişti: “Ey kavmim! Muhakkak ki ben, sizin için Allah’ın Resûl’üyüm, (böyle) olduğumu bildiğiniz halde niçin bana eziyet ediyorsunuz?” Artık onlar (Hakk’tan) dönünce, Allah da onların kalplerini döndürdü. Allah, fâsıklar kavmini hidayete erdirmez.

1.ve iz: ve olmuştu
2.kâle: dedi
3.mûsâ: Musa
4.li kavmi-hî: kavmine
5.: ey
6.kavmi: kavmim
7.lime: niçin
8.tu'zûne-nî: siz bana eziyet ediyorsunuz
9.ve kad: ve olmuştu
10.ta'lemûne: biliyorsunuz
11.en-nî: muhakkak ki ben
12.resûlu allâhi: Allah'ın Resûl'ü
13.ileykum: size, sizin için
14.fe: artık
15.lemmâ: olunca
16.zâgû: döndüler
17.ezâga: döndürdü, çevirdi
18.allâhu: Allah
19.kulûbe-hum: onların kalpleri
20.ve allâhu: ve Allah
21.lâ yehdî: hidayete erdirmez
22.el kavme: kavim
23.el fâsikîne: fasıklar, fıska düşenler, Allah yolundan sapanlar
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Hz. Musa Allah'ın Nebî-Resûlü idi. Allah tarafından vazifeli olarak kendi kavmine gönderilmişti. Bunu hepsi biliyorlardı. Buna rağmen O'na eziyet ediyorlardı. Onlar Hakk'tan dönünce, Allah onların kalplerini döndürdü, hepsi fasıklar oldular. Fasıkları ise Allah asla hidayete erdirmez.
Hafız Abu Bakr al Shatri sesinden SAFF Suresi - 5 dinle!
Kur'ân dinlemeye başlamak için bir Hafız seçiniz.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.