Sure sec
SAFF-11 Tefsiri

SAFF Suresi 11. Ayet-i Kerime Tefsiri

SAFF-11 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Allah yolunda mallarıyla ve canlarıyla cihad etme emri veriliyor. Bir anlamı maddî cihad yani Allah'ın düşmanları ile harp etmektir. Ama bir evvelki âyette azaptan kurtaracak olan cihattan bahsedi...
share on facebook  tweet  share on google  print  

SAFF Suresi Âyet - 11 Tefsiri

 

تُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَرَسُولِهِ وَتُجَاهِدُونَ فِي سَبِيلِ اللَّهِ بِأَمْوَالِكُمْ وَأَنفُسِكُمْ ذَلِكُمْ خَيْرٌ لَّكُمْ إِن كُنتُمْ تَعْلَمُونَ

Tu’minûne billâhi ve resûlihî ve tucâhidûne fî sebîlillâhi bi emvâlikum ve enfusikum, zâlikum hayrun lekum in kuntum ta'lemûn(ta'lemûne).

Allah’a ve O’nun Resûl’üne îmân edersiniz ve Allah’ın yolunda canlarınızla ve mallarınızla cihad edersiniz. İşte bu, sizin için hayırdır. Keşke bilseniz.

1.tu'minûne: îmân edin
2.bi allâhi: Allah'a
3.ve resûli-hî: ve onun resûlü
4.ve tucâhidûne: ve cihad edersiniz
5.fî sebîli allâhi: Allah'ın yolunda
6.bi: ile
7.emvâli-kum: sizin mallarınız
8.ve enfusi-kum: ve nefsleriniz, canlarınız
9.zâlikum: işte bu
10.hayrun: hayır, hayırlı, daha hayırlı
11.lekum: sizin için
12.in: eğer, keşke
13.kuntum: siz oldunuz
14.ta'lemûne: biliyorsunuz
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Allah yolunda mallarıyla ve canlarıyla cihad etme emri veriliyor. Bir anlamı maddî cihad yani Allah'ın düşmanları ile harp etmektir. Ama bir evvelki âyette azaptan kurtaracak olan cihattan bahsediliyor. Bir insanın azaptan yani cehennemden kurtulabilmesi, Allah'a mülâki olmayı yani Allah'a ruhunu hayatta iken ulaştırmayı dilemesi ile mümkündür. Bu dilek kişiyi mutlaka resûle tâbî olmaya ve mutlak itaate götürür. Canla cihad insanın nefsine karşı cihattır ve düşmanlarla fizik vücudun savaşıdır. Her ikisi de cihattır ve canla cihattır.
Hafız Abu Bakr al Shatri sesinden SAFF Suresi - 11 dinle!
Kur'ân dinlemeye başlamak için bir Hafız seçiniz.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.