Sure sec
RÛM-4 Tefsiri

RÛM Suresi 4. Ayet-i Kerime Tefsiri

RÛM-4 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Rûm Suresi Bizanslılar'la İranlılar arasındaki savaştan bahsetmektedir. Bizans'ın Doğu Roma İmparatorluğu hristiyandı. İranlılar ise o tarihte ateşperestti. Milâdî 613 yılında iki komşu devletin y...
share on facebook  tweet  share on google  print  

RÛM Suresi Âyet - 4 Tefsiri

 

فِي بِضْعِ سِنِينَ لِلَّهِ الْأَمْرُ مِن قَبْلُ وَمِن بَعْدُ وَيَوْمَئِذٍ يَفْرَحُ الْمُؤْمِنُونَ

Fî bıd’ı sinîn(sinîne), lillâhil emru min kablu ve min ba’du, ve yevme izin yefrahul mu’minûn(mu’minûne).

Birkaç (3 ile 9) sene içinde. Bundan önce de sonra da emir, Allah’ındır. O gün mü’minler, ferahlayacaklar (sevinecekler).

1.: içinde
2.bıd'ı: birkaç (3 ila 9 arası)
3.sinîne: seneler, yıllar
4.lillâhi (li allâhi): Allah'a aittir
5.emru: emir
6.min kablu: önce
7.ve min ba'du: ve sonra
8.ve yevme izin: ve izin günü
9.yefrahu: ferahlayacak, sevinecek
10.el mu'minûne: mü'minler
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Rûm Suresi Bizanslılar'la İranlılar arasındaki savaştan bahsetmektedir. Bizans'ın Doğu Roma İmparatorluğu hristiyandı. İranlılar ise o tarihte ateşperestti. Milâdî 613 yılında iki komşu devletin yaptığı savaşta müslümanlar, kitap ehli olan hristiyanları; Mekke müşrikleri ise mecusi olan İranlılar'ı tutuyorlardı. Doğu Roma ile İran Devleti'nin hududu Dicle ile Fırat nehirleri üzerindeydi. Filistin, Suriye, Mısır, Irak'ın bir kısmı ve Anadolu, Doğu Roma'ya aitti. İranlılar Doğu Roma'ya iki taraftan hücum ederek, Anadolu'ya taarruz ettiler. İran orduları Doğu Roma kuvvetlerini her iki cephede de mağlup etmişti. Suriye'deki bütün mukaddes yerleri zaptettiler. Filistin'i ele geçirdiler. Bütün kiliseleri yıkıp tahrip ettiler. İranlılara sığınan yirmi altı bin yahudi ve altmış binden fazla suçsuz hristiyanı kılıçtan geçirdiler. Daha sonra Mısır'ı işgal edip İskenderiye'ye ulaşmış, Anadolu'yu da istila etmişlerdir. Her geçtikleri yerde Hristiyanlık ve ateşperestlik doğmaya başlamıştır. Savaşın bu neticesinden müslümanlar müteessir oldular. Mekkeli müşrikler ise çok sevinip Hz. Muhammed'e: “Bizimle harbedersiniz işte sizin de haliniz kitap ehli kardeşleriniz gibi olacaktır.” diyorlardı.

Mekkeli müşriklerin böyle söylediği sırada Allahû Tealâ, Rûm Suresini vahyediyor ve Rumlar'ın yeniden gâlip geleceğini söylüyor. Birkaç yıl sonra ise imparator, birdenbire değişmiş, ordusunu toplayarak İranlılar'ı mağlup etmiş, işgal ettikleri yerleri geri almıştır. Bu olay karşısında Mekkeliler'in birçoğu, müslümanlığı kabul etmiştir.

Hz. Ebubekir bu sureyi haber aldığı zaman ülkelere bildirdi. Onlara 3 sene sonra olacağına dair 10 deve karşılığı bahse girdi. Peygamber Efendimiz (S.A.V) bunu duyunca, seneyi de deveyi de artırmasını buyurdu. Çünkü bu 3 seneyle 9 sene arasında gerçekleşecekti. O da 100 deveye çıkardı. Gâlibiyet gerçekleştikten sonra bu süre zarfında Hz. Ebubekir'in bahse girdiği kişi Uhud savaşı'nda öldürülmüş olduğundan bu 100 deveyi varisleri Hz. Ebubekir'e vermişlerdir. Ve bu develer fakirlere dağıtılmıştır.
Hafız Abu Bakr al Shatri sesinden RÛM Suresi - 4 dinle!
Kur'ân dinlemeye başlamak için bir Hafız seçiniz.
close tefsir menu

RÛM Suresi Tefsiri

RÛM Suresi için tefsir sayfalarına ve âyet kelime sözlüğüne ulaşmak istediğiniz âyeti seçiniz.
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.