Sure sec
RA'D-27 Tefsiri

RA'D Suresi 27. Ayet-i Kerime Tefsiri

RA'D-27 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Allahû Tealâ, Hz. İbrâhîm'e haccın ilânı emrini vermektedir. Kâbe, bugün de gene aynı yerde, kâinatın hac yeri olarak hükmünü sürdürmektedir. İnsanlar Allahû Tealâ'nın Hz. İbrâhîm'e verdiği emri H...
share on facebook  tweet  share on google  print  

RA'D Suresi Âyet - 27 Tefsiri

 

وَيَقُولُ الَّذِينَ كَفَرُواْ لَوْلاَ أُنزِلَ عَلَيْهِ آيَةٌ مِّن رَّبِّهِ قُلْ إِنَّ اللّهَ يُضِلُّ مَن يَشَاء وَيَهْدِي إِلَيْهِ مَنْ أَنَابَ

Ve yekûlullezîne keferû lev lâ unzile aleyhi âyetun min rabbihi, kul innallâhe yudillu men yeşâu ve yehdî ileyhi men enâb(enâbe).

Ve kâfirler: “Ona, Rabbinden bir âyet (mucize) indirilse olmaz mı?” derler. De ki: “Muhakkak ki Allah, dilediği kimseyi dalâlette bırakır ve O’na yönelen kimseyi Kendine ulaştırır (hidayete erdirir).”

1.ve yekûlu: ve der(ler)
2.ellezîne keferû: inkâr eden kimseler, kafirler
3.lev lâ: olmasaydı, olsa olmaz mı, değil mi?
4.unzile: indirildi
5.aleyhi: ona
6.âyetun: bir âyet, mucize
7.min rabbi-hi: onun Rabbinden
8.kul: de
9.inne allâhe: muhakkak ki Allah
10.yudillu: saptırır, dalâlette bırakır
11.men yeşâu: dilediği kimseyi
12.ve yehdî: ve hidayete erdirir (ulaştırır)
13.ileyhi: ona
14.men enâbe: dönen, yönelen kimse
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Allahû Tealâ, Hz. İbrâhîm'e haccın ilânı emrini vermektedir. Kâbe, bugün de gene aynı yerde, kâinatın hac yeri olarak hükmünü sürdürmektedir.

İnsanlar Allahû Tealâ'nın Hz. İbrâhîm'e verdiği emri Hz. İbrâhîm'den sonra unutmuşlardır. Peygamber Efendimiz (S.A.V) tekrar muhtevayı ortaya koymaktadır. Kâbe, bütün insanların hac yeridir. Hz. İbrâhîm, hristiyanlardan da yahudilerden de evvel Kâbe'yi hac yeri ilân ettiği için hristiyanların da yahudilerin de müslümanların da hac yerlerinin hep Kâbe olması gerekir. Sonradan insanlar dînlere ayrılmışlar, birbirlerine düşman olmuşlar ve dünya insanı düşman kamplara ayrılmıştır.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.