Sure sec
RA'D-25 Tefsiri

RA'D Suresi 25. Ayet-i Kerime Tefsiri

RA'D-25 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: "Yeryüzünde fesat çıkarmak" konusu Nisâ Suresinin 167 ve 168. âyet-i kerimelerinde en güzel şekilde açıklanmaktadır: 4/NİSÂ-167: İnnellezîne keferû ve saddû an sebîlillâhi kad dallû dalâlen baîdâ(...
share on facebook  tweet  share on google  print  

RA'D Suresi Âyet - 25 Tefsiri

 

وَالَّذِينَ يَنقُضُونَ عَهْدَ اللّهِ مِن بَعْدِ مِيثَاقِهِ وَيَقْطَعُونَ مَآ أَمَرَ اللّهُ بِهِ أَن يُوصَلَ وَيُفْسِدُونَ فِي الأَرْضِ أُوْلَئِكَ لَهُمُ اللَّعْنَةُ وَلَهُمْ سُوءُ الدَّارِ

Vellezîne yankudûne ahdallâhi min ba’di mîsâkıhi ve yaktaûne mâ emerallâhu bihi en yûsale ve yufsidûne fîl ardı ulâike lehumul la’netu ve lehum sûud dâr(dâri).

Onlar, misaklerinden sonra (ruhlarını, vechlerini, nefslerini ve iradelerini teslim edeceklerine dair ezelde Allah’a misak verdikten sonra) Allah’ın ahdini bozarlar (ruhlarını, vechlerini, nefslerini ve iradelerini Allah’a teslim etmezler). Ve Allah’ın, O’na (Allah’a) ulaştırılmasını emrettiği şeyi keserler (ruhlarını Allah’a ulaştırmazlar). Ve yeryüzünde fesat çıkarırlar (başka insanların da Sıratı Mustakîm’e ulaşmalarına mani oldukları için fesat çıkarırlar). Lânet onlar içindir. Ve yurdun kötüsü (cehennem) onlar içindir.

1.ve ellezîne: ve o kimseler ki, onlar
2.yankudûne: bozarlar
3.ahdallâhi (ahde allâhi): Allah'ın ahdini
4.min ba'di: ...dan sonra
5.mîsâkı-hi: onun misaki
6.ve yaktaûne: ve keserler
7.mâ emere allâhu: Allah'ın emrettiği şeyi
8.bi-hi: ona
9.en yûsale: ulaştırılmak
10.ve yufsidûne: ve fesat çıkarırlar
11.fî el ardı: arzda, yeryüzünde
12.ulâike: işte onlar
13.lehum el la'netu: lânet onlaradır
14.ve lehum: ve onlarındır, onlar için vardır
15.sûu ed dâri: yurdun kötüsü
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
"Yeryüzünde fesat çıkarmak" konusu Nisâ Suresinin 167 ve 168. âyet-i kerimelerinde en güzel şekilde açıklanmaktadır:

4/NİSÂ-167: İnnellezîne keferû ve saddû an sebîlillâhi kad dallû dalâlen baîdâ(baîden).
Muhakkak ki inkâr edenler ve Allah’ın yolundan alıkoyanlar (saptırmış olanlar), (mürşidlerine ulaşmadıkları için) uzak bir dalâletle sapmışlardır.
4/NİSÂ-168: İnnellezîne keferû ve zalemû lem yekunillâhu li yagfira lehum ve lâ li yehdiyehum tarîkâ(tarîkan).
Muhakkak ki inkâr edenleri ve zulmedenleri (başkalarını da mürşide ulaşmaktan men edip saptıranları), Allah mağfiret edecek değildir ve yola (Allah’a ulaştıran Sıratı Mustakîm’e) hidayet edecek değildir.
Hafız Abu Bakr al Shatri sesinden RA'D Suresi - 25 dinle!
Kur'ân dinlemeye başlamak için bir Hafız seçiniz.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.