Sure sec
RA'D-22 Tefsiri

RA'D Suresi 22. Ayet-i Kerime Tefsiri

RA'D-22 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Allah'ın Zat'ına ulaşmayı dileyenler Rad-21'de anlatılmaktadır. Fakat Ra'd-20'dekiler ALLAH'IN AHDİNİ yerine getirenler yani önce ruhlarını, vechlerini, nefslerini ve iradelerini Allah'a teslim et...
share on facebook  tweet  share on google  print  

RA'D Suresi Âyet - 22 Tefsiri

 

وَالَّذِينَ صَبَرُواْ ابْتِغَاء وَجْهِ رَبِّهِمْ وَأَقَامُواْ الصَّلاَةَ وَأَنفَقُواْ مِمَّا رَزَقْنَاهُمْ سِرًّا وَعَلاَنِيَةً وَيَدْرَؤُونَ بِالْحَسَنَةِ السَّيِّئَةَ أُوْلَئِكَ لَهُمْ عُقْبَى الدَّارِ

Vellezîne saberûbtigâe vechi rabbihim ve ekâmûs salâte ve enfekû mimmâ razaknâhum sirren ve alâniyeten ve yedraûne bil hasenetis seyyiete ulâike lehum ukbed dâr(dâri).

Onlar, sabırla Rab’lerinin Vechini (Zat’ını, Zat’a ulaşmayı ve Allah’ın Zat’ını görmeyi) dileyenler ve namazı ikame edenler, onları rızıklandırdığımız şeylerden gizli ve açıkça infâk edenlerdir. Ve seyyiati, hasenat ile (iyilikle) savan kimselerdir. İşte onlar için, bu dünyanın (güzel bir) akıbeti (sonucu) vardır.

1.vellezîne (ve ellezîne): ve o kimseler, onlar
2.saberû: sabrettiler
3.ibtigâe: istedi
4.vechi rabbi-him: Rab'lerinin yüzünü, Zat'ını
5.ve ekâmû es salâte: ve namazı ikame ettiler
6.ve enfekû: ve infâk ettiler
7.mim-mâ: şey(ler)den
8.razaknâ-hum: onları rızıklandırdık
9.sirren: gizli olarak
10.ve alâniyeten: ve alani olarak, açık olarak
11.ve yedraûne: ve giderirler, savarlar
12.bi el haseneti es seyyiete: kötülüğü iyilik ile
13.ulâike: işte onlar
14.lehum: onlar için vardır
15.ukbe ed dâri: (bu) diyarın (bu dünyanın) sonucu
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Allah'ın Zat'ına ulaşmayı dileyenler Rad-21'de anlatılmaktadır. Fakat Ra'd-20'dekiler ALLAH'IN AHDİNİ yerine getirenler yani önce ruhlarını, vechlerini, nefslerini ve iradelerini Allah'a teslim ettikten sonraki işlem olan ALLAH'IN AHDİNİ yerine getirmek suretiyle iradelerini Allah'a teslim edenlerdir. Allah'ın vechini görenlerdir. Ve Allah'ın Vechi'ni (Zat'ını) görmek için Allah'ın Vechi'ni dileyenlerdir. Ra'd-21'de olanlar ise Allah'ın Zat'ına ulaşmak için Allah'ın Vechi'ni dileyenlerdir.
Hafız Abu Bakr al Shatri sesinden RA'D Suresi - 22 dinle!
Kur'ân dinlemeye başlamak için bir Hafız seçiniz.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.