Sure sec
RA'D-21 Tefsiri

RA'D Suresi 21. Ayet-i Kerime Tefsiri

RA'D-21 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Bu âyet, 23 tane Kur'ân-ı Kerim mealinde de çarpıtılarak “Onlar ki; Allah'ın birleştirmesini emrettiği şeyi birleştirirler.” (ki birleştirmek diye bir şey geçmiyor. “Ve onlar vasıl ederler, ulaştı...
share on facebook  tweet  share on google  print  

RA'D Suresi Âyet - 21 Tefsiri

 

وَالَّذِينَ يَصِلُونَ مَا أَمَرَ اللّهُ بِهِ أَن يُوصَلَ وَيَخْشَوْنَ رَبَّهُمْ وَيَخَافُونَ سُوءَ الحِسَابِ

Vellezîne yasılûne mâ emerallâhu bihî en yûsale ve yahşevne rabbehum ve yehâfûne sûel hisâb(hisâbi).

Ve onlar Allah’ın (ölümden evvel), Allah’a ulaştırılmasını emrettiği şeyi (ruhlarını), O’na (Allah’a) ulaştırırlar. Ve Rab’lerine karşı huşû duyarlar ve kötü hesaptan (cehenneme girmekten) korkarlar.

1.ve ellezîne: ve o kimseler, onlar
2.yasılûne: ulaştırırlar, vasıl ederler
3.mâ emerallâhu (emere allâhu): Allah'ın emrettiği şeyi
4.bi-hi: ona
5.en yûsale: ulaştırmak
6.ve yahşevne: ve korkarlar, huşû duyarlar
7.rabbe-hum: onların Rab'leri, Rab'lerine
8.ve yehâfûne: ve korkarlar
9.sûe el hisâbi: hesabın kötüsü, kötü hesap
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Bu âyet, 23 tane Kur'ân-ı Kerim mealinde de çarpıtılarak “Onlar ki; Allah'ın birleştirmesini emrettiği şeyi birleştirirler.” (ki birleştirmek diye bir şey geçmiyor. “Ve onlar vasıl ederler, ulaştırırlar.” diye geçmektedir) sözünden sonra parantez içinde de: “(Akrabalık bağlarını devam ettirirler, mü'minlere iyilikte bulunurlar) Rab'lerinden korkarlar ve kötü hesaptan endişe ederler.” denilmiştir.

Allah'ın söyledikleri tamamen değiştirilmektedir. Çünkü bu âyette "vuslat" yani ruhun, o insan ölmeden evvel Allah'a ulaştırılması vardır ve onun gizlenmesine çalışılmaktadır.

Bir evvelki âyetteki "yenkudunel misak: misaki bozmalar" ifadesi; bu âyetle birleştirildiğinde, ruhun ezelde Allah'a verdiği, ruhun ölümden evvel Allah'a ulaştırılmasına ait misaki anlatmaktadır.

Bu âyettekiler Allah'ın Vechi'ni (Zat'ını), Allah'ın Zat'ına ruhlarını ulaştırmak için dileyenlerdir.
Hafız Abu Bakr al Shatri sesinden RA'D Suresi - 21 dinle!
Kur'ân dinlemeye başlamak için bir Hafız seçiniz.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.