Sure sec
RA'D-1 Tefsiri

RA'D Suresi 1. Ayet-i Kerime Tefsiri

RA'D-1 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Kur'ân-ı Kerim; bir hak olarak, Hakk'tan indirilen, Hakk'ı temsil eden, Allah'ın Hz. Îbrâhim'e, Hz. Nuh'a indirdiği kitapları, Hz. Musa'nın Tevrat'ını, Hz. İsa'nın İncil'ini ve başka nebîlere indi...
share on facebook  tweet  share on google  print  

RA'D Suresi Âyet - 1 Tefsiri

 

المر تِلْكَ آيَاتُ الْكِتَابِ وَالَّذِيَ أُنزِلَ إِلَيْكَ مِن رَّبِّكَ الْحَقُّ وَلَكِنَّ أَكْثَرَ النَّاسِ لاَ يُؤْمِنُونَ

Elif lâm mîm râ tilke âyâtul kitâb(kitâbi), vellezî unzile ileyke min rabbikel hakku ve lâkinne ekseren nâsi lâ yu’minûn(yu’minûne).

Elif, lâm, mim, râ; bunlar Kitab'ın âyetleridir. Ve sana Rabbinden indirilen haktır. Fakat insanların çoğu inanmazlar (mü’min olmazlar).

1.elif, lâm, mîm, râ: hurûfu mukattaa; mukattaa harfleridir. Kur'ân-ı Kerim'de bazı surelerin başında zikredilen özel (anlamlı) harflerdir.
2.tilke: bunlar
3.âyâtu el kitâbi: kitabın âyetleridir
4.ve ellezî: ve ki o
5.unzile: indirildi
6.ileyke: sana
7.min rabbi-ke: senin Rabbinden
8.el hakku: haktır
9.ve lâkinne: ve fakat
10.eksere en nâsi: insanların çoğu
11.lâ yu'minûne: inanmazlar, mü'min olmazlar
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Kur'ân-ı Kerim; bir hak olarak, Hakk'tan indirilen, Hakk'ı temsil eden, Allah'ın Hz. Îbrâhim'e, Hz. Nuh'a indirdiği kitapları, Hz. Musa'nın Tevrat'ını, Hz. İsa'nın İncil'ini ve başka nebîlere indirdiği kitapları tasdik eden ve Son Peygamber'e indirilen Muhteşem Son Kitap'tır. Peygamber Efendimiz (S.A.V) için Allahû Tealâ buyuruyor:

33/AHZÂB-40: Mâ kâne muhammedun ebâ ehadin min ricâlikum, ve lâkin resûlallâhi ve hâtemen nebiyyine, ve kânallâhu bi kulli şey’in alîmâ(alîmen).
Muhammed (A.S), sizin erkeklerinizden hiçbirinin babası olmamıştır (değildir). Fakat Allah’ın Resûl’ü ve Nebîler’in (Peygamberler’in) Hatemi’dir (Sonuncusudur). Allah, herşeyi en iyi bilendir.
Son Nebî olan Hz. Muhammed (S.A.V), bundan 14 asır evvel yaşamıştır. O günden bugüne kadar peygamber mevcut olmadığı gibi bundan sonra da hiçbir devrede olmayacaktır. Ve Allah'ın emriyle resûller, nebîlerin görevini vekâleten üstleneceklerdir.

Allahû Tealâ bütün kavimlere, aralarında fetret devirleri olmadan, ardarda resûl göndermiştir. Resûl öldüğü gün o kavme, derhal bir başkasını vazifeli kılar. Bütün kavimlerde insanların çoğu resûlleri mutlaka inkâr etmektedirler.

Bu âyet-i kerimedeki elif, lâm, mim, râ, (mukattaa) harfleridir. Reşad Halife tarafından yapılan bir araştırmada bu harflerin bulunduğu surelerde, harflerin o suredeki toplamının 19'un katı kadar çıktığı ifade edilmiştir. Kur'ân-ı Kerim'in %90'ından fazlasında bu doğrulanmıştır ama bazı surelerde netice alınamamıştır. Onun için Allahû Tealâ'nın 19'un katları olan bir korumayla, Kur'ân-ı Kerim'i koruması altına almış olduğu kuvvetli bir ihtimaldir. Bazı surelerde 19'un katı çıkmaması mukattaa harflerinin mutlaka doğru olduğu konusundaki neticeyi biraz zayıflatmaktadır.
Hafız Abu Bakr al Shatri sesinden RA'D Suresi - 1 dinle!
Kur'ân dinlemeye başlamak için bir Hafız seçiniz.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.