Sure sec
NÛR-64 Tefsiri

NÛR Suresi 64. Ayet-i Kerime Tefsiri

NÛR-64 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Allah 6 yevmde 3 asıl, 3 de onların zıddı olan 6 tane âlem yarattı. Fizik vücudun âlemi; zahirî âlem Nefsin âlemi; berzah âlemi Cinlerin yaşamakta olduğu gayb âlemi Cinlerin nefslerinin yaşadığı b...
share on facebook  tweet  share on google  print  

NÛR Suresi Âyet - 64 Tefsiri

 

أَلَا إِنَّ لِلَّهِ مَا فِي السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ قَدْ يَعْلَمُ مَا أَنتُمْ عَلَيْهِ وَيَوْمَ يُرْجَعُونَ إِلَيْهِ فَيُنَبِّئُهُم بِمَا عَمِلُوا وَاللَّهُ بِكُلِّ شَيْءٍ عَلِيمٌ

E lâ inne lillâhi mâ fis semâvâti vel ard(ardı), kad ya’lemu mâ entum aleyhi, ve yevme yurceûne ileyhi fe yunebbiuhum bi mâ amilû, vallâhu bi kulli şey’in alîm(alîmun).

Muhakkak ki göklerde ve yeryüzünde olanlar Allah’ın değil mi? O, sizin üzerinizde olduğunuz şeyi (kalplerinizde olanı) biliyordu. Ve böylece, O’na döndürüldükleri gün, onlara yaptıkları şeyleri haber verecek. Ve Allah, herşeyi en iyi bilendir.

1.e lâ: değil mi
2.inne: muhakkak
3.li allâhi: Allah'a aittir
4.: şeyler
5.fî es semâvâti: göklerdeki
6.ve el ardı: ve yeryüzü, arz
7.kad ya'lemu: biliyordu
8.: şeyi
9.entum: siz
10.aleyhi: üzerinde
11.ve yevme: ve o gün
12.yurceûne: döndürülecekler
13.ileyhi: ona
14.fe yunebbiu-hum: o zaman onlara haber verecek
15.bi mâ amilû: yaptıkları şeyler
16.vallâhu (ve allâhu): ve Allah
17.bi kulli şey'in: herşeyi
18.alîmun: en iyi bilen
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Allah 6 yevmde 3 asıl, 3 de onların zıddı olan 6 tane âlem yarattı.
  1. Fizik vücudun âlemi; zahirî âlem
  2. Nefsin âlemi; berzah âlemi
  3. Cinlerin yaşamakta olduğu gayb âlemi
  4. Cinlerin nefslerinin yaşadığı berzah âlemi
  5. Emr âlemi
  6. Zulmanî âlem
Bir ruhun Allah'a ulaştığı Tarîki Mustakîm boyunca 7 tane gök katını aştığı (2 yatay, 2 dikey, 4 sebîlden oluşan) Sıratı Mustakîm, bunun zemin kattan ötesi emr âlemidir. Bir de 7 tane yer katının bulunduğu zülmanî âlem vardır.

Bu âlemler Allah tarafından yaratıldığı cihetle Allahû Tealâ ilmiyle ve rahmetiyle hepsini kuşatmıştır.

Âlemlerin, herbiri diğerinin kapladığı alanı kaplar. 6 âlem de aynı boyutu ifade eder. Bütün yıldızlar zemin katın tavanını teşkil ederler. Zahirî kâinat, zemin kattan yukarıya gitmez. Bunlardan kader hücreleri illiyyindedir. Yani 7. gök katının 1. âlemini oluşturur. Altıgen bal petekleri görünümünde on binlerce 24 saatlik zaman parçasını ihtiva eden kader hücreleri vardır. Zemin kattan 7 kat aşağıda, siccînde, cehenneme gidecek olanların kader hücreleri vardır. Her ikisi de cennete ve cehenneme gidecek insanların hayatının her saniyesini 3 boyutlu olarak ihata ederler.

Allahû Tealâ'nın yaptıkları şeyleri insanlara haber vermesi olayı, kıyâmet günü İndi İlâhi'de gerçekleşecektir.

Bütün âlemlerdeki insanlar ayrı, cinler ayrı olarak sur'a 1. defa üfürülmesinde Mahşer Meydanı'nda toplanacaklardır. Sur'a 2. defa üfürüldüğünde Allah bütün insanları öldürecektir. 1. üfürmede kıyâmetin koptuğu noktada yani geçmişten geleceğe doğru uzayan zamanın durduğu noktada, gezegenlerin artık birbirinden ayrılmasını temin eden kinetik enerjinin tamamlanarak bitmesi noktasında artık kâinatın büyümesi de zaman da duracaktır. Ve zamanın durgun kalması mümkün değildir. Gravitasyon başladığı için zaman gelecekten geçmişe doğru akacaktır.

Sur'a 3. defa üfürüldüğünde bütün insanlar enerji bedenlerle yeniden yaratılacaktır ve berzah âlemindeki nefsler de gelip fizik vücutların içine girecektir. Ve herkes İndi İlâhi'ye ulaşacaktır. Allahû Tealâ'nın huzurunda o sonsuz meydanda toplanan bütün insanları, elektronik sistemler kendi hayat filmlerine, rakamlı kitaplarına götürecektir. Ve herkes doğuşundan ölümüne kadar geçen sürede yaptığı herşeyi 3 boyutlu olarak orada seyredecektir. Dünyadaki 1000 yıl, oradaki 1 güne eşit olduğu için 100 sene yaşayan bir insanın hayat filmi orada 2-2.5 saat içinde gösterilecektir.

İşte bu, yaptıklarımızın Allahû Tealâ tarafından bize haber verilmesidir. Kiramen kâtibin melekleri (sürücü ve şahit) orada olacak, elimize verilen mizanla hayat filmimizi seyredeceğiz. Ve bize zerre kadar haksızlık edilmediğini kesin olarak tespit edeceğiz. O noktadan sonra herkesin kitapları ya sağlarından ya sollarından kendilerine teslim edilecektir. Ve bütün insanlar mutlaka önce cehenneme girecekler sonra da cennete gidecek olanlar cehennemden ayrılıp cennete ulaşacaklardır. İşte bu Allahû Tealâ'nın yaptığımız şeyleri bize haber vermesidir. Bu Mahkeme-i Kübra'dır.
Hafız Abu Bakr al Shatri sesinden NÛR Suresi - 64 dinle!
Kur'ân dinlemeye başlamak için bir Hafız seçiniz.
close tefsir menu

NÛR Suresi Tefsiri

NÛR Suresi için tefsir sayfalarına ve âyet kelime sözlüğüne ulaşmak istediğiniz âyeti seçiniz.
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.