Sure sec
NÛR-33 Tefsiri

NÛR Suresi 33. Ayet-i Kerime Tefsiri

NÛR-33 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Allahû Tealâ burada hiç kimseden hiçbir şekilde yardım isteyemeyen, parası da olmayan insanlardan bahsetmektedir. Erkek ya da kadından biri tasavvufun dışında ise yani İslâm'ı yaşamıyorsa ailede t...
share on facebook  tweet  share on google  print  

NÛR Suresi Âyet - 33 Tefsiri

 

وَلْيَسْتَعْفِفِ الَّذِينَ لَا يَجِدُونَ نِكَاحًا حَتَّى يُغْنِيَهُمْ اللَّهُ مِن فَضْلِهِ وَالَّذِينَ يَبْتَغُونَ الْكِتَابَ مِمَّا مَلَكَتْ أَيْمَانُكُمْ فَكَاتِبُوهُمْ إِنْ عَلِمْتُمْ فِيهِمْ خَيْرًا وَآتُوهُم مِّن مَّالِ اللَّهِ الَّذِي آتَاكُمْ وَلَا تُكْرِهُوا فَتَيَاتِكُمْ عَلَى الْبِغَاء إِنْ أَرَدْنَ تَحَصُّنًا لِّتَبْتَغُوا عَرَضَ الْحَيَاةِ الدُّنْيَا وَمَن يُكْرِههُّنَّ فَإِنَّ اللَّهَ مِن بَعْدِ إِكْرَاهِهِنَّ غَفُورٌ رَّحِيمٌ

Velyesta’fifillezîne lâ yecidûne nikâhan hattâ yugniyehumullâhu min fadlihi, vellezîne yebtegûnel kitâbe mimmâ meleket eymânukum fe kâtibûhum in alimtum fîhim hayran, ve âtûhum min mâlillâhillezî âtâkum, ve lâ tukrihû feteyâtikum alâl bigâi in eradne tehassunen li tebtegû aradal hayâtid dunyâ ve men yukrıhhunne fe innellâhe min ba’di ikrâhihinne gafûrun rahîm(rahîmun).

Ve nikâha (imkân) bulamayanlar, Allah onları fazlından gani (zengin) kılıncaya kadar iffetlerini korusunlar! Ellerinizin altında malik olduklarınızdan (kölelerinizden, cariyelerinizden) yazılı antlaşma (mukatebe yapmak: para kazanıp, bedelini ödeyerek azad olmak) isteyenlere, eğer onlarda hayır olduğunu bilirseniz, o zaman yazılı antlaşma (mukatebe) yapınız. Ve Allah’ın size verdiği mallardan onlara veriniz. Genç cariyelerinizi, eğer namuslarını korumak (iffetli kalmak) isterlerse, dünya hayatının malını isteyerek fuhşa (zinaya) zorlamayınız. Kim onları fuhşa (zinaya) zorlarsa, o taktirde muhakkak ki Allah, onların zorlanmalarından sonra Gafur’dur (mağfiret edendir) Rahîm’dir (rahmet esmasıyla tecelli edendir).

1.velyesta'fif: ve iffetli olsunlar, iffetlerini korusunlar
2.ellezîne lâ yecidûne: bulamayanlar
3.nikâhan: nikâh
4.hattâ: hatta, ..... oluncaya kadar
5.yugniyehumullâhu: Allah onları gani (zengin) kılar
6.min fadli-hi: onun fazlından
7.ve ellezîne: ve o kimseler ki, onlar
8.yebtegûne: talep ederler, isterler
9.el kitâbe: yazılı antlaşma, mukatebe
10.mimmâ (min mâ): şeyden
11.meleket eymânu-kum: ellerinizin altında sahip olduğunuz
12.fe: böylece, o zaman, o taktirde
13.kâtibû-hum: onlarla mukatebe yapın
14.in alimtum: eğer bilirseniz
15.fî-him: onlarda
16.hayren: bir hayır
17.ve âtû-hum: ve onlara verin
18.min mâli: maldan
19.allahi ellezî: Allah ki o
20.âtâ-kum: size verdi
21.ve lâ tukrihû: ve zorlamayın
22.feteyâti-kum: genç cariyeleriniz
23.alel bigâi (alâ el bigâi): fuhşa, zinaya
24.in eradne: eğer istedilerse (isterlerse)
25.tehassunen: namusunu korumak, iffetli kalmak
26.li tebtegû: talep etmek, elde etmek için
27.arada: dünya malı
28.el hayâti ed dunyâ: dünya hayatı
29.ve men yukrıhhunne: ve kim onları zorlarsa
30.fe: böylece, o taktirde
31.innellâhe (inne allâhe): muhakkak ki Allah
32.min ba'di: sonradan, bundan sonra
33.ikrâhihinne: onların zorlanmaları
34.gafûrun: gafûrdur, mağfiret edendir
35.rahîmun: rahîmdir, rahmet nuru gönderendir,
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Allahû Tealâ burada hiç kimseden hiçbir şekilde yardım isteyemeyen, parası da olmayan insanlardan bahsetmektedir. Erkek ya da kadından biri tasavvufun dışında ise yani İslâm'ı yaşamıyorsa ailede tedirginlikler olabilir. Ama İslâm'ın içinde evlenemeyecek kadar fakirler varsa, onlara biraz yardım edip, evlenecek duruma sokmalıdır. Allahû Tealâ erkeği de kadını da evlensinler diye yaratmıştır. Aile, çocuğun dünyaya gelmesinin tek mekânıdır.

Böyle bir durumda olanlar, elbette iffetlerini korumak mecburiyetindedirler. Zamanımızda kölelik müessesesi mevcut olmadığı için insanların evlenmeleri için gerekli şartlar hazırlanmalıdır. Onlara yardım edip, onları evlendirme imkânına malik değilseniz (onların da paraları olmadığına göre) onları azad edin, çalışsınlar. Çalışarak hem evlensinler, ailelerini geçindirsinler hem de borçlarını ödesinler.

Eşyanın tabiatına uygun olan, genç erkeklerle genç kadınların evlenmeleridir. Kadınları fuhşa sürükleyen her zaman Allah'a karşı sorumludur.
Hafız Abu Bakr al Shatri sesinden NÛR Suresi - 33 dinle!
Kur'ân dinlemeye başlamak için bir Hafız seçiniz.
close tefsir menu

NÛR Suresi Tefsiri

NÛR Suresi için tefsir sayfalarına ve âyet kelime sözlüğüne ulaşmak istediğiniz âyeti seçiniz.
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.