Sure sec
NÛR-26 Tefsiri

NÛR Suresi 26. Ayet-i Kerime Tefsiri

NÛR-26 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Tayyib erkekler ve tayyib kadınlar Allah yolunda olanlardır. Onların Allahû Tealâ'dan zikirle aldıkları rahmet, fazl ve salâvât, Allahû Tealâ'nın fizik vücuda verdiği kerim rızıktır. Sonra fizik v...
share on facebook  tweet  share on google  print  

NÛR Suresi Âyet - 26 Tefsiri

 

الْخَبِيثَاتُ لِلْخَبِيثِينَ وَالْخَبِيثُونَ لِلْخَبِيثَاتِ وَالطَّيِّبَاتُ لِلطَّيِّبِينَ وَالطَّيِّبُونَ لِلطَّيِّبَاتِ أُوْلَئِكَ مُبَرَّؤُونَ مِمَّا يَقُولُونَ لَهُم مَّغْفِرَةٌ وَرِزْقٌ كَرِيمٌ

El habîsâtu lil habîsîne vel habîsûne lil habîsât(habîsâti), vet tayyibâtu lit tayyibîne vet tayyibûne lit tayyibâti, ulâike muberraûne mimmâ yekûlûn(yekûlûne), lehum magfiratun ve rızkun kerîm(kerîmun).

Kötü kadınlar, kötü erkekler içindir. Kötü erkekler, kötü kadınlar içindir. Temiz kadınlar, temiz erkekler içindir. Temiz erkekler, temiz kadınlar içindir. İşte onlar, (kendileri haklarında) söylenenlerden berî (uzak) olanlardır. Onlar için mağfiret (günahların sevaba çevrilmesi) ve kerim (Allah’tan ikram edilen) rızık vardır.

1.el habîsâtu: habis kadınlar, kötü kadınlar
2.li el habîsîne: habis erkekler, kötü erkekler için
3.ve el habîsûne: ve habis erkekler, kötü erkekler
4.li el habîsâti: habis kadınlar, kötü kadınlar için
5.ve et tayyibâtu: ve temiz kadınlar
6.li et tayyibîne: temiz erkekler için
7.ve et tayyibûne: ve temiz erkekler
8.li et tayyibâti: temiz kadınlar için
9.ulâike: işte onlar
10.muberraûne: berî olanlar, uzak olanlar
11.mimmâ: şey(ler)den
12.yekûlûne: diyorlar, söylüyorlar
13.lehum: onlar için vardır
14.magfiretun: mağfiret, günahların sevaba çevrilmesi
15.ve rızkun: ve rızık
16.kerîmun: kerim, bol, Allah'ın ikramları
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Tayyib erkekler ve tayyib kadınlar Allah yolunda olanlardır. Onların Allahû Tealâ'dan zikirle aldıkları rahmet, fazl ve salâvât, Allahû Tealâ'nın fizik vücuda verdiği kerim rızıktır. Sonra fizik vücut, Allah'ın kendisine verdiği bu kerim rızkı başka bir hüviyete döndürecek ve bu rızkı infâk edecektir.

Allahû Tealâ, Allah'a ulaşmayı dileyip Allah yolunda olan temiz erkek ve kadınların göğüslerinden kalplerine mutlaka nur yolunu açmıştır:

6/EN'ÂM-125: Fe men yuridillâhu en yehdiyehu yeşrah sadrahu lil islâm(islâmi), ve men yurid en yudıllehu yec’al sadrahu dayyikan haracen, ke ennemâ yassa’adu fîs semâi, kezâlike yec’alûllâhur ricse alâllezîne lâ yu’minûn(yu’minûne).
Öyleyse Allah kimi Kendisine ulaştırmayı dilerse onun göğsünü yarar ve (Allah’a) teslime (İslâm’a) açar. Kimi dalâlette bırakmayı dilerse, onun göğsünü semada yükseliyormuş gibi daralmış, sıkıntılı yapar. Böylece Allah, mü’min olmayanların üzerine azap verir.
Allah'tan gelen rahmet, fazl ve salâvât nurları fizik vücudun göğsünün yarılmış olan yerinden girerek nefsin kalbine ulaşırlar. O zaman fizik vücut, nefsi infâk etmiş olur, kendisine Allah'ın verdiği tayyib rızıktan nafakalandırmış olur. Ve böylece nefsin kalbi fazıllarla dolmaya başlar. Zaten temiz adını alan bu insanı nefs tezkiyesi nefsindeki afetlerden devamlı temizleyeceği için daha temiz, daha temiz yapacaktır. Bir insan fizik vücudunu temiz tutarsa, sık sık yıkanırsa o, tayyib bir fizik vücudun sahibidir. Allah'ın Kendisinden üfürdüğü ruh zaten tayyib'dir. Bütün afetlerden münezzehtir.

Öyleyse Allah'ın katındaki en kıymetli insanlar nefslerini tayyib kılmış olanlardır. Nefsin kalbi %100 afetlerle doludur. Bunlar nefsin hevasının esasını teşkil ederler. Nefsi bu afetlerden temizlemek, zikir adı verilen bir ameliye ile mümkündür. Ve sadece Allah'a ulaşmayı dileyenler o noktaya ulaşabilirler. Bir insan Allah'a ulaşmayı dilemedikçe tayyib olması mümkün değildir. Tayyib olmanın başlangıcında gözlerdeki hicab-ı mesturenin, görme hassasının üzerindeki gışavetin alınması vardır. Onlar tayyib olmayı engelleyen faktörlerdir.

Kişinin kulaklarındaki vakranın alınması ve işitme hassasının üzerindeki mührün alınması ikinci temizlik müessesesidir.

Üçüncüsü kalpteki pisliği, Allahû Tealâ'nın kalbin mührünü açarak küfür kelimesini dışarı alması ki kişiyi asıl tayyib yapan temel faktördür. Kişi küfürden îmâna döner. Bu, bir temizliğin başlamış olduğunun en güzel delilidir. Sonra kalpteki idraksizliği (ekinneti) alır ve kalbe ihbat koyar. Bunların herbiri insanı pislikten tayyib olmaya götüren faktörlerdir.

Ne zaman ki 12 ihsanla mürşidinize ulaşırsınız, nefs tezkiyesine başlarsınız o zaman nefsinizdeki gerçek temizlik söz konusu olur. Nefsin afetlerinin her %7 azalmasıyla bir gök katı yükselen ruh Allah'a ulaştığı zaman nefsin kalbindeki pislikler (habis muhteva) %51 azalmış olacaktır. Buradaki temizlik müessesesi yarıyı aşmıştır. Allah'a ulaşmayı dilemek tayyib olmanın başlangıç noktasıdır. Daimî zikre ulaşınca o zaman tayyiblik müessesesi nefs afetleri açısından tamamlanır. Müzeyyen olunca buna yeni katkılar olur.

Gördüğümüz o ki tayyibat (temizlik müessesesi) sadece fizik vücudun temizliği değildir, nefsin de temizliğidir. Ve Allah'ın katındaki asıl tayyibler, nefslerini afetlerden temizleyenlerdir.
Hafız Abu Bakr al Shatri sesinden NÛR Suresi - 26 dinle!
Kur'ân dinlemeye başlamak için bir Hafız seçiniz.
close tefsir menu

NÛR Suresi Tefsiri

NÛR Suresi için tefsir sayfalarına ve âyet kelime sözlüğüne ulaşmak istediğiniz âyeti seçiniz.
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.