Sure sec
NÛR-25 Tefsiri

NÛR Suresi 25. Ayet-i Kerime Tefsiri

NÛR-25 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Kıyâmet günü herkes amel defterinin başına mutlaka ulaşacaktır. Bir perde veya ekrana ihtiyaç göstermeksizin, doğumlarından ölümlerine kadar geçen bütün insanların hayatlarında yaptıkları ve düşün...
share on facebook  tweet  share on google  print  

NÛR Suresi Âyet - 25 Tefsiri

 

يَوْمَئِذٍ يُوَفِّيهِمُ اللَّهُ دِينَهُمُ الْحَقَّ وَيَعْلَمُونَ أَنَّ اللَّهَ هُوَ الْحَقُّ الْمُبِينُ

Yevme izin yuveffîhimullâhu dînehumul hakka ve ya’lemûne ennallâhe huvel hakkul mubîn(mubînu).

İzin günü Allah onlara dînlerini (negatif ve pozitif derecelerin karşılığını) hakkıyla ödeyecektir. Ve Allah’ın, Hakk Mübin (hakkı açıklayan, yerine getiren) olduğunu bilecekler.

1.yevme izin: izin günü
2.yuveffî-him: onlara ödeyecek
3.allâhu: Allah
4.dîne-hum: onların dînlerini, bedelini, karşılığını
5.el hakka: hak
6.ve ya'lemûne: ve bilecekler
7.ennallâhe (enne allâhe): Allah'ın ..... olduğu, muhakkak
8.huve: o
9.el hakku el mubînu: hakk mübin (hakkı açıklayan yerine getiren)
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Kıyâmet günü herkes amel defterinin başına mutlaka ulaşacaktır. Bir perde veya ekrana ihtiyaç göstermeksizin, doğumlarından ölümlerine kadar geçen bütün insanların hayatlarında yaptıkları ve düşüncelerinin filmi üç boyutlu olarak orada gösterilecektir. Ve her olayda taammüdün yüzdesi otomatik olarak mizanlarında tespit edilecektir. Günahları sevaplarından fazla olanların kitapları soldan verilecek, onlar cehenneme girecekler ve ebediyyen orada kalacaklardır. Kitapları sağdan verilen, günahları sevaplarından az olanlar da önce cehenneme girecekler oradaki korkunç hayatı gördükleri için şükürlerle cennete gireceklerdir.

Cennete girecek olanlar da ebediyyen cehennemde kalacak olanlar da başlangıçta mutlaka cehenneme gideceklerdir. Kıyâmet günü ilk ziyaret mutlaka cehenneme yapılacaktır. Allah'a şükreden insanlar, Allah'ın söylediklerini dünyadayken anlayıp idrak ettiklerini ve davranışlarını Allah'ın istediği hüviyete dönüştürdüklerini düşünüp, Allah'ın kendilerine verdiği cennetin ne kadar sonsuz bir ni'met olduğunu ancak cehennemi gördükleri zaman anlayacaklar. Bunun için bütün insanların önce gideceği yer cehennemdir.

Allahû Tealâ, Meryem Suresinin 73. âyet-i kerimesinde diyor ki:

19/MERYEM-73: Ve izâ tutlâ aleyhim âyâtunâ beyyinâtin kâlellezîne keferû lillezîne âmenû eyyul ferîkayni hayrun makâmen ve ahsenu nediyyâ(nediyyen).
Ve âyetlerimiz, onlara beyan edilerek okunduğu zaman, kâfirler âmenû olanlara (şöyle) dediler: “İki gruptan hangisi, makam bakımından daha hayırlı ve meclis bakımından daha güzel?”
İzin günü, Allah onlara dînlerinin, yaptıkları işlerin gereğini hakkıyla ödeyecektir. Ve Allah'ın, Hakk Mübin olduğunu o zaman bileceklerdir.
Hafız Abu Bakr al Shatri sesinden NÛR Suresi - 25 dinle!
Kur'ân dinlemeye başlamak için bir Hafız seçiniz.
close tefsir menu

NÛR Suresi Tefsiri

NÛR Suresi için tefsir sayfalarına ve âyet kelime sözlüğüne ulaşmak istediğiniz âyeti seçiniz.
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.