Sure sec
NÛR-22 Tefsiri

NÛR Suresi 22. Ayet-i Kerime Tefsiri

NÛR-22 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Bu âyetin inmesindeki muhteva, Hz. Ebubekir'in yeminidir. Hz. Ayşe'ye iftiraları yayanların arasında Hz. Ebubekir'in fakir bir akrabası olan Mustah bin Usase de vardı. Hz. Ebubekir, Mustah bin Usa...
share on facebook  tweet  share on google  print  

NÛR Suresi Âyet - 22 Tefsiri

 

وَلَا يَأْتَلِ أُوْلُوا الْفَضْلِ مِنكُمْ وَالسَّعَةِ أَن يُؤْتُوا أُوْلِي الْقُرْبَى وَالْمَسَاكِينَ وَالْمُهَاجِرِينَ فِي سَبِيلِ اللَّهِ وَلْيَعْفُوا وَلْيَصْفَحُوا أَلَا تُحِبُّونَ أَن يَغْفِرَ اللَّهُ لَكُمْ وَاللَّهُ غَفُورٌ رَّحِيمٌ

Ve lâ ye’teli ulûl fadlı minkum ves seati en yu’tû ulîl kurbâ vel mesâkîne vel muhâcirîne fî sebîlillâh(sebîlillâhi), velya’fû velyasfehû, e lâ tuhıbbûne en yagfirallâhu lekum, vallâhu gafûrun rahîm(rahîmun).

Ve sizden (içinizden) fazilet ve servet sahibi olanlar, yakınlarına, miskinlere, Allah yolunda hicret edenlere vermeye karşı (vermemeye) yemin etmesinler. Ve artık affetsinler ve hoşgörsünler. Allah’ın sizi affetmesini sevmez misiniz? Ve Allah, Gafur’dur (mağfiret edendir) Rahîm’dir (rahmet nuru gönderendir).

1.ve lâ ye'teli: ve kusur etmesin, yemin etmesin
2.ulu el fadlı: fazilet sahipleri
3.min-kum: sizden, içinizden
4.ve es seati: ve varlıklı
5.en yu'tû: vermeleri
6.uli el kurbâ: yakınlık sahipleri, akrabalar, yakınlar
7.ve el mesâkîne: ve miskinler, yoksullar
8.ve el muhâcirîne: ve muhacirler, hicret edenler
9.fî sebîlillâhi (sebîli allâhi): Allah'ın yolunda
10.vel ya'fû (ve li ya'fû): ve affetsinler
11.vel yasfehû (ve li yasfehû): ve vazgeçsinler, hoş görsünler
12.e lâ tuhıbbûne: sevmez misiniz
13.en yagfirallâhu (yagfire allâhu): Allah'ın mağfiret etmesini
14.lekum: sizin için, size, sizi
15.vallâhu (ve allâhu): ve Allah
16.gafûrun: mağfiret edendir
17.rahîmun: rahîmdir, rahmet nuru gönderendir, Rahîm esmasıyla tecelli edendir
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Bu âyetin inmesindeki muhteva, Hz. Ebubekir'in yeminidir. Hz. Ayşe'ye iftiraları yayanların arasında Hz. Ebubekir'in fakir bir akrabası olan Mustah bin Usase de vardı. Hz. Ebubekir, Mustah bin Usase'nin bu dedikoduyu yaymakta gerçekten faal rol oynadığını tespit ettiği zaman, ona yardım etmeyeceğine yemin etmişti ve yardımı da kesmişti. Bu âyetin inzalinden sonra yemininin kefaretini verip yeniden yardıma devam etti. Allahû Tealâ'nın her söylediği mutlaka bir hayra dönüktür. Âyet-i kerime hataların affedilmesi istikametinde yol gösteriyor. Herkese düşen vazife bu âyette açıkça belli oluyor.

Hz. Ebubekir, Peygamber Efendimiz (S.A.V)'den sonra gelecek olan halifedir, Allahû Tealâ'nın üst seviye bir evliyasıdır.

“Artık affetsinler ve hoşgörsünler. Allah'ın sizi affetmesini sevmez misiniz?”

Bu âyette Hz. Ebubekir'e, yemin ettiği, o kişinin nafakasını vermekten vazgeçtiği, onu aç bıraktığı için kendine gelmesini isteyen bir ifade var. Ve “Kabahatlisin ama Ben senin onun affedeceğini biliyorum. Ve Ben de seni affedeceğim.” mânâsı çıkıyor.

Âyet-i kerimede yola çıkanlar için, âmenû olanlar için, Allah'ın rahmeti ve mağfireti söz konusudur. Allahû Tealâ, Rahîm esmasıyla tecelli eder ve insanları güzele doğru sevkeder. Onların günahlarını Allah evvelâ örter sonra da sevaba çevirir.
Hafız Abu Bakr al Shatri sesinden NÛR Suresi - 22 dinle!
Kur'ân dinlemeye başlamak için bir Hafız seçiniz.
close tefsir menu

NÛR Suresi Tefsiri

NÛR Suresi için tefsir sayfalarına ve âyet kelime sözlüğüne ulaşmak istediğiniz âyeti seçiniz.
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.