Sure sec
NÛH-7 Tefsiri

NÛH Suresi 7. Ayet-i Kerime Tefsiri

NÛH-7 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Davet, Allah'a ulaşmayı dileyerek cehennemden kurtulmak ve birinci kat cennete ulaşmaya ve bir peygamber olan Hz. Nuh'a tâbî olarak ikinci kat cennete ulaşmaya davettir. Tâbî olmak mağfirete yani ...
share on facebook  tweet  share on google  print  

NÛH Suresi Âyet - 7 Tefsiri

 

وَإِنِّي كُلَّمَا دَعَوْتُهُمْ لِتَغْفِرَ لَهُمْ جَعَلُوا أَصَابِعَهُمْ فِي آذَانِهِمْ وَاسْتَغْشَوْا ثِيَابَهُمْ وَأَصَرُّوا وَاسْتَكْبَرُوا اسْتِكْبَارًا

Ve innî kullemâ deavtuhum li tagfira lehum cealû esâbiahum fî âzânihim vestagşev siyâbehum ve esarrû vestekberûstikbârâ(vestekberûstikbâran).

Ve muhakkak ki benim onları, Senin mağfiret etmen için her davet edişimde, (duymamak için) parmaklarını kulaklarına tıkadılar ve (görmemek için) elbiselerine büründüler ve (bu davranışlarında) ısrar ettiler ve kibirlenerek büyüklük tasladılar.

1.ve innî: ve muhakkak ki ben
2.kullemâ: her seferinde
3.deavtu-hum: onları davet ettim
4.li: için
5.tagfire: senin mağfiret etmen, bağışlaman
6.lehum: onları
7.cealû: kıldılar, yaptılar (tıkadılar)
8.esâbia-hum: parmaklarını
9.: içinde
10.âzâni-him: kulakları
11.ve istagşev: ve gışavet (perdeleme) yaptılar, büründüler
12.siyâbe-hum: kendi elbiseleri
13.ve esarrû: ve Israr ettiler
14.ve istekberû: ve büyüklük tasladılar
15.istikbâran: kibirlenerek
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Davet, Allah'a ulaşmayı dileyerek cehennemden kurtulmak ve birinci kat cennete ulaşmaya ve bir peygamber olan Hz. Nuh'a tâbî olarak ikinci kat cennete ulaşmaya davettir. Tâbî olmak mağfirete yani günahların sevaba çevrilmesine davettir. Hz. Nuh, kavmini Allah'ın mağfiretine her davet edişinde; kavmi parmaklarını kulaklarına tıkamışlar ve Hz. Nuh'un yüzlerini göremeyeceği tarzda elbiselerine bürünmüşler ve böyle yaparak direnmekte israr etmişler ve tekebbür edip büyüklük taslamışlar.
Hafız Abu Bakr al Shatri sesinden NÛH Suresi - 7 dinle!
Kur'ân dinlemeye başlamak için bir Hafız seçiniz.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.