Sure sec
NÛH-5 Tefsiri

NÛH Suresi 5. Ayet-i Kerime Tefsiri

NÛH-5 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Hz. Nuh Rabbi olan Allah'a: “Ben muhakkak ki kavmimi gece ve gündüz ruhlarını Sana ulaştırmayı dilemeye ve diledikten sonra bana tâbî olmaya davet ettim.” diyor. Yani peygamberliğinin ona yüklediğ...
share on facebook  tweet  share on google  print  

NÛH Suresi Âyet - 5 Tefsiri

 

قَالَ رَبِّ إِنِّي دَعَوْتُ قَوْمِي لَيْلًا وَنَهَارًا

Kâle rabbi innî deavtu kavmî leylen ve nehârâ(nehâran).

(Hz. Nuh, Rabbine) şöyle dedi: “Rabbim, Muhakkak ki ben kavmimi gece ve gündüz (ruhlarını Sana ulaştırmayı dilemeye) davet ettim.”

1.kâle: dedi
2.rabbi: Rabbim
3.innî: muhakkak ki ben
4.deavtu: davet ettim
5.kavmî: benim kavmim
6.leylen: gece
7.ve nehâran: ve gündüz
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Hz. Nuh Rabbi olan Allah'a: “Ben muhakkak ki kavmimi gece ve gündüz ruhlarını Sana ulaştırmayı dilemeye ve diledikten sonra bana tâbî olmaya davet ettim.” diyor. Yani peygamberliğinin ona yüklediği en önemli görevi yani insanları cehennemden kurtaracak olan olmazsa olmaz şartı ve ikinci kat cennete ulaşmanın olmazsa olmaz şartı olan tâbiiyeti tebliğ etmiş olduğunu söylüyor.
Hafız Abu Bakr al Shatri sesinden NÛH Suresi - 5 dinle!
Kur'ân dinlemeye başlamak için bir Hafız seçiniz.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.