Sure sec
NÛH-4 Tefsiri

NÛH Suresi 4. Ayet-i Kerime Tefsiri

NÛH-4 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Bu Surenin 2. âyetinde geçen, apaçık bir uyarıcı olmak vasfı nebîlere ve nebî olmayan devrin imamı hüviyetindeki resûllere tâbî olunduğu zaman, Allah tâbî olanların günahlarını sevaba çevirir yani...
share on facebook  tweet  share on google  print  

NÛH Suresi Âyet - 4 Tefsiri

 

يَغْفِرْ لَكُم مِّن ذُنُوبِكُمْ وَيُؤَخِّرْكُمْ إِلَى أَجَلٍ مُّسَمًّى إِنَّ أَجَلَ اللَّهِ إِذَا جَاء لَا يُؤَخَّرُ لَوْ كُنتُمْ تَعْلَمُونَ

Yagfir lekum min zunûbikum ve yuahhırkum ilâ ecelin musemmâ(musemmen), inne ecelallâhi izâ câe lâ yuahharu, lev kuntum ta’lemûn(ta’lemûne).

(Allah da) sizin günahlarınızı mağfiret etsin (günahlarınızı sevaba çevirsin) ve sizi belirlenmiş bir zamana kadar tehir etsin (ömür versin)! Muhakkak ki Allah’ın eceli (onun belirlediği an) gelince tehir edilmez. Keşke siz bilmiş olsaydınız.

1.yagfir: mağfiret etsin, günahlarınızı sevaba çevirsin
2.lekum: sizin için, sizin
3.min zunûbi-kum: günahlarınızdan, günahlarınızı
4.ve yûahhir-kum: ve sizi tehir etsin (ömür versin)
5.ilâ ecelin: bir ecele kadar, bir zamana kadar
6.musemmen: muayyen, belirli
7.inne: muhakkak ki
8.ecele: ecel, belirlenen an
9.allâhi: Allah
10.izâ: olduğu zaman
11.câe: geldi
12.lâ yûahharu: tehir edilmez, ertelenmez, uzatılmaz
13.lev: şâyet, eğer, keşke ..... olsa
14.kuntum: siz oldunuz
15.ta'lemûne: siz biliyorsunuz
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Bu Surenin 2. âyetinde geçen, apaçık bir uyarıcı olmak vasfı nebîlere ve nebî olmayan devrin imamı hüviyetindeki resûllere tâbî olunduğu zaman, Allah tâbî olanların günahlarını sevaba çevirir yani onlara mağfiret eder ve Allah o kişiye bir ömür biçer, ölümü tehir eder. Allah'ın tehir ederek tayin ve tespit ettiği an gelince kişi ölür. Tâbiiyetten sonra 7-8 aylık bir ömrü varsa o kişinin ruhunu Allah mutlaka Kendisine ulaştırır.

42/ŞÛRÂ-13: Şeraa lekum mined dîni mâ vassâ bihî nûhan vellezî evhaynâ ileyke ve mâ vassaynâ bihî ibrâhîme ve mûsâ ve îsâ, en ekîmûd dîne ve lâ teteferrakû fîhi, kebure alâl muşrikîne mâ ted’ûhum ileyhi, allâhu yectebî ileyhi men yeşâu ve yehdî ileyhi men yunîb(yunîbu).
(Allah) dînde, onunla Hz. Nuh’a vasiyet ettiği (farz kıldığı) şeyi (şeriati); “Dîni ikame edin (ayakta, hayatta tutun) ve onda (dînde) fırkalara ayrılmayın.” diye Hz. İbrâhîm’e, Hz. Musa’ya ve Hz. İsa’ya vasiyet ettiğimiz şeyi Sana da vahyederek, size de şeriat kıldı. Senin onları, kendisine çağırdığın şey (Allah’a ulaşmayı dileme) müşriklere zor geldi. Allah, dilediğini Kendisine seçer ve O’na yöneleni, Kendisine ulaştırır (ruhunu hayatta iken Kendisine ulaştırır).
13/RA'D-27: Ve yekûlullezîne keferû lev lâ unzile aleyhi âyetun min rabbihi, kul innallâhe yudillu men yeşâu ve yehdî ileyhi men enâb(enâbe).
Ve kâfirler: “Ona, Rabbinden bir âyet (mucize) indirilse olmaz mı?” derler. De ki: “Muhakkak ki Allah, dilediği kimseyi dalâlette bırakır ve O’na yönelen kimseyi Kendine ulaştırır (hidayete erdirir).”
Hafız Abu Bakr al Shatri sesinden NÛH Suresi - 4 dinle!
Kur'ân dinlemeye başlamak için bir Hafız seçiniz.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.