Sure sec
NÛH-3 Tefsiri

NÛH Suresi 3. Ayet-i Kerime Tefsiri

NÛH-3 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Hz. Nuh'un kavmine söyledikleri “Allah'a kul olun ve Allah'a karşı takva sahibi olun ve bana itaat edin.” Allah'a kulluk edin deniyor. Allah'a kulluk etmek İslâm'ın 5 şartını yaşamaktır. Ama bunla...
share on facebook  tweet  share on google  print  

NÛH Suresi Âyet - 3 Tefsiri

 

أَنِ اعْبُدُوا اللَّهَ وَاتَّقُوهُ وَأَطِيعُونِ

Eni’budûllâhe vettekûhu ve etîûni.

Allah’a kul olmanız, O’na karşı takva sahibi olmanız için. Ve bana itaat edin (tâbî olun).

1.en i'budû: kul olmanız
2.allâhe: Allah'a
3.ve ittekû-hu: ve ona karşı takva sahibi olun
4.ve etîû-ni: ve bana itaat edin
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Hz. Nuh'un kavmine söyledikleri “Allah'a kul olun ve Allah'a karşı takva sahibi olun ve bana itaat edin.” Allah'a kulluk edin deniyor. Allah'a kulluk etmek İslâm'ın 5 şartını yaşamaktır. Ama bunları gerçekleştirmekle insan cehennemden kurtulamaz. İslâm'ın 6. şartı olan zikir de bir farz olarak bunların arasındadır. Zikir de yapılsa kişi sadece Allah'a kulluk eder yani ibadet eder ama kul olamaz ve cehennemden kurtulamaz. Allah'a kulluk etmek ibadetlerle gerçekleşir. Ama kul olmak Allah'a ulaşmayı dilemekle başlar ve kişiyi takva sahibi kılar ve mutlaka cennete ulaştırır.

30/RÛM-31: Munîbîne ileyhi vettekûhu ve ekîmûs salâte ve lâ tekûnû minel muşrikîn(muşrikîne).
O’na (Allah’a) yönelin (Allah’a ulaşmayı dileyin) ve O'na karşı takva sahibi olun. Ve namazı ikame edin (namaz kılın). Ve (böylece) müşriklerden olmayın.
Bütün peygamberlerin “Bana itaat edin!” emri, o peygambere tâbî olma emridir. Tâbiiyet ise itaatin farz olmasını ifade eder. Sahâbe şeytana kul iken Allah'a kul olmuş ve cennet müjdesini almışlardır.

39/ZUMER-17: Vellezînectenebût tâgûte en ya’budûhâ ve enâbû ilâllâhi lehumul buşrâ, fe beşşir ibâdi.
Ve onlar ki; taguta (insan ve cin şeytanlara) kul olmaktan içtinap ettiler (kaçındılar, kendilerini kurtardılar). Çünkü Allah’a yöneldiler (Allah’a ulaşmayı dilediler). Onlara müjdeler vardır. Öyleyse kullarımı müjdele!
Hafız Abu Bakr al Shatri sesinden NÛH Suresi - 3 dinle!
Kur'ân dinlemeye başlamak için bir Hafız seçiniz.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.