Sure sec
NEBE-40 Tefsiri

NEBE Suresi 40. Ayet-i Kerime Tefsiri

NEBE-40 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Muhakkak ki Allah insanları yakın bir azapla uyarmıştır. Kaybettiği dereceler kişinin elleriyle takdim ettikleridir. “Keşke ben toprak olsaydım da cehennemde yanmaktan kurtulsaydım.” diyecek. (İnn...
share on facebook  tweet  share on google  print  

NEBE Suresi Âyet - 40 Tefsiri

 

إِنَّا أَنذَرْنَاكُمْ عَذَابًا قَرِيبًا يَوْمَ يَنظُرُ الْمَرْءُ مَا قَدَّمَتْ يَدَاهُ وَيَقُولُ الْكَافِرُ يَا لَيْتَنِي كُنتُ تُرَابًا

İnnâ enzernâkum azâben karîbâ(karîben), yevme yanzurul mer’u mâ kaddemet yedâhu ve yekûlul kâfiru yâ leytenî kuntu turâbâ(turâben).

Muhakkak ki, sizi yakın bir azapla uyardık. O gün kişi, elleri ile takdim ettiği şeye bakacak. Ve kâfir olan: “Keşke ben toprak olsaydım.” diyecek.

1.innâ: muhakkak ki biz
2.enzernâ-kum: biz sizi uyardık
3.azâben: bir azap
4.karîben: yakın
5.yevme: gün
6.yenzuru: bakacak
7.el mer'u: kişi
8.: şey
9.kaddemet: takdim etti
10.yedâ-hu: kendi elleri
11.ve yekûlu: ve diyecek
12.el kâfiru: kâfir
13.yâ leyte-nî: keşke ben
14.kuntu: oldum
15.turâben: toprak
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Muhakkak ki Allah insanları yakın bir azapla uyarmıştır. Kaybettiği dereceler kişinin elleriyle takdim ettikleridir. “Keşke ben toprak olsaydım da cehennemde yanmaktan kurtulsaydım.” diyecek.
Hafız Abu Bakr al Shatri sesinden NEBE Suresi - 40 dinle!
Kur'ân dinlemeye başlamak için bir Hafız seçiniz.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.