Sure sec
NÂZİÂT-10 Tefsiri

NÂZİÂT Suresi 10. Ayet-i Kerime Tefsiri

NÂZİÂT-10 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Kıyâmet günü gerçekten kâinatın gravitasyon sebebiyle küçülmesine paralel olarak zamanın geriye doğru gitmesi sebebiyle insanlar: “Biz ilk halimize geri mi döneceğiz yani sadece mezarda kemikleri ...
share on facebook  tweet  share on google  print  

NÂZİÂT Suresi Âyet - 10 Tefsiri

 

يَقُولُونَ أَئِنَّا لَمَرْدُودُونَ فِي الْحَافِرَةِ

Yekûlûne e innâ le merdûdûne fîl hâfirati.

Derler ki: “Gerçekten biz mutlaka (mezardaki cesetlerimiz dirilerek) ilk halimize geri döndürülen kimseler mi olacağız?”

1.yekûlûne: derler
2.e: mi
3.innâ: muhakkak ki biz
4.le: gerçekten, mutlaka
5.merdûdûne: dönenler, döndürülen kimseler
6.fî el hâfireti: eski hal, ilk hal (izi üzerinde geri dönme)
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Kıyâmet günü gerçekten kâinatın gravitasyon sebebiyle küçülmesine paralel olarak zamanın geriye doğru gitmesi sebebiyle insanlar: “Biz ilk halimize geri mi döneceğiz yani sadece mezarda kemikleri kalan vücutlarımız, mezarlarımızdan dirilerek çıkacak mı? Ve orada yerçekimi olmadığından vücutlarımız o zamanki halleriyle Mahşer Meydanı'na mı ulaşacaklar?” diyecekler.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.