Sure sec
MUZZEMMİL-19 Tefsiri

MUZZEMMİL Suresi 19. Ayet-i Kerime Tefsiri

MUZZEMMİL-19 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: 15. âyette şahit olarak gönderilen Resûl'ün söyledikleri muhakkak ki bir öğüttür. Ayrıca Resûl'e karşı çıkanların ağır bir şekilde yakalanacağı da bir öğüttür. Kurtuluş ise Allah'a ulaşmayı dileme...
share on facebook  tweet  share on google  print  

MUZZEMMİL Suresi Âyet - 19 Tefsiri

 

إِنَّ هَذِهِ تَذْكِرَةٌ فَمَن شَاء اتَّخَذَ إِلَى رَبِّهِ سَبِيلًا

İnne hâzihî tezkiratun, fe men şâettehaze ilâ rabbihî sebîlâ(sebîlen).

Muhakkak ki bu, hatırlatmadır (öğüttür). Artık kim dilerse, Rabbine (ölmeden önce ruhunu) ulaştıran bir yol ittihaz eder (yol edinir).

1.inne: muhakkak
2.hâzihî: bu
3.tezkiretun: bir hatırlatma, öğüt
4.fe: o zaman, artık
5.men: kim, kimse
6.sâe: diledi
7.ittehaze: ittihaz eder, edinir
8.ilâ rabbi-hî: Rabbine
9.sebîlen: bir yol
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
15. âyette şahit olarak gönderilen Resûl'ün söyledikleri muhakkak ki bir öğüttür. Ayrıca Resûl'e karşı çıkanların ağır bir şekilde yakalanacağı da bir öğüttür. Kurtuluş ise Allah'a ulaşmayı dilemek suretiyle Rabbine ulaştıran bir yol ittihaz eder.

42/ŞÛRÂ-13: Şeraa lekum mined dîni mâ vassâ bihî nûhan vellezî evhaynâ ileyke ve mâ vassaynâ bihî ibrâhîme ve mûsâ ve îsâ, en ekîmûd dîne ve lâ teteferrakû fîhi, kebure alâl muşrikîne mâ ted’ûhum ileyhi, allâhu yectebî ileyhi men yeşâu ve yehdî ileyhi men yunîb(yunîbu).
(Allah) dînde, onunla Hz. Nuh’a vasiyet ettiği (farz kıldığı) şeyi (şeriati); “Dîni ikame edin (ayakta, hayatta tutun) ve onda (dînde) fırkalara ayrılmayın.” diye Hz. İbrâhîm’e, Hz. Musa’ya ve Hz. İsa’ya vasiyet ettiğimiz şeyi Sana da vahyederek, size de şeriat kıldı. Senin onları, kendisine çağırdığın şey (Allah’a ulaşmayı dileme) müşriklere zor geldi. Allah, dilediğini Kendisine seçer ve O’na yöneleni, Kendisine ulaştırır (ruhunu hayatta iken Kendisine ulaştırır).
13/RA'D-27: Ve yekûlullezîne keferû lev lâ unzile aleyhi âyetun min rabbihi, kul innallâhe yudillu men yeşâu ve yehdî ileyhi men enâb(enâbe).
Ve kâfirler: “Ona, Rabbinden bir âyet (mucize) indirilse olmaz mı?” derler. De ki: “Muhakkak ki Allah, dilediği kimseyi dalâlette bırakır ve O’na yönelen kimseyi Kendine ulaştırır (hidayete erdirir).”
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.