Sure sec
MUZZEMMİL-1 Tefsiri

MUZZEMMİL Suresi 1. Ayet-i Kerime Tefsiri

MUZZEMMİL-1 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Hira Dağı'ndaki Nur Mağarası'nda Cebrail (a.s) beyaz elbiselerle insan kılığında Hz. Muhammed (S.A.V)'e göründü. “İkra (oku)!” diyerek O'na doğru 3 adım attı. Birinci ve ikinci adımda Hz. Muhammed...
share on facebook  tweet  share on google  print  

MUZZEMMİL Suresi Âyet - 1 Tefsiri

 

يَا أَيُّهَا الْمُزَّمِّلُ

Yâ eyyuhâl muzzemmil(muzzemmilu).

Ey örtünüp gizlenen!

1.yâ eyyuhâ: ey
2.el muzzemmilu
(zemmele)
: örtünen, örtünüp gizlenen
: (gizlendi)
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Hira Dağı'ndaki Nur Mağarası'nda Cebrail (a.s) beyaz elbiselerle insan kılığında Hz. Muhammed (S.A.V)'e göründü. “İkra (oku)!” diyerek O'na doğru 3 adım attı. Birinci ve ikinci adımda Hz. Muhammed (S.A.V): “Ben okumak bilmem.” dedi. 3. adımda ulaştı ve kollarıyla O'nu sımsıkı sardı ve Allah'tan şiddetli cezbeler geldi. Hz. Muhammed (S.A.V) ilk defa bu çok şiddetli cezbeleri alınca şiddetle sarsıldı ve bu andan itibaren ömrü boyunca hep cezbe aldı. Her cezbede şiddetle sarsıldı. İlk cezbeden sonra devamlı sarsılarak titrediği için evde üzerini örttürmüştü. Bu sebeple âyet "örtülere bürünen, örtünüp gizlenen" diye anılıyor.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.