Sure sec
MURSELÂT-1 Tefsiri

MURSELÂT Suresi 1. Ayet-i Kerime Tefsiri

MURSELÂT-1 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: “Marufla yani irfanla gönderilenlere andolsun.” ifadesi irşad makamını içerir. Her devirde mutlaka irfanla gönderilen marufla emreden bir grup mutlaka vardır. Sahâbe de başlangıçta bu hüviyette de...
share on facebook  tweet  share on google  print  

MURSELÂT Suresi Âyet - 1 Tefsiri

 

وَالْمُرْسَلَاتِ عُرْفًا

Vel murselâti urfâ(urfen).

Ardarda (marufla, irfanla) gönderilenlere andolsun.

1.ve: andolsun, yemin olsun
2.el murselâti: gönderilenler
3.urfen: ardarda, marufla (irfanla)
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
“Marufla yani irfanla gönderilenlere andolsun.” ifadesi irşad makamını içerir. Her devirde mutlaka irfanla gönderilen marufla emreden bir grup mutlaka vardır. Sahâbe de başlangıçta bu hüviyette değilken marufla emreden ve münkerden nehyeden bir grup olmuştur.

3/ÂLİ İMRÂN-104: Veltekun minkum ummetun yed’ûne ilel hayri ve ye’murûne bil ma’rûfi ve yenhevne anil munker(munkeri), ve ulâike humul muflihûn(muflihûne).
Sizin içinizden hayra davet eden (mürşidlerden) bir cemaat olsun ve mârufla emretsin, ve münkerden nehyetsin (men etsin). İşte onlar, onlar felâha erenlerdir.
3/ÂLİ İMRÂN-110: Kuntum hayra ummetin uhricet lin nâsi te’murûne bil ma’rûfi ve tenhevne anil munkeri ve tu’minûne billâh(billâhi), ve lev âmene ehlul kitâbi le kâne hayran lehum, minhumul mu’minûne ve ekseruhumul fâsikûn(fâsikûne).
Siz, insanlar için çıkarılmış (seçilmiş) olan, ümmetin hayırlı kişileri oldunuz. Mâruf ile emredersiniz ve münkerden nehy edersiniz (men edersiniz). Ve siz, Allah'a îmân ediyorsunuz. Eğer kitap ehli de îmân etselerdi elbette onlar için hayırlı olurdu. Onlardan bir kısmı mü'mindir ve onların çoğu da fâsıklardır.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.