Sure sec
MUNÂFİKÛN-9 Tefsiri

MUNÂFİKÛN Suresi 9. Ayet-i Kerime Tefsiri

MUNÂFİKÛN-9 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Âyet zikrin ne kadar önemli olduğunu söylüyor. “Mallar ve evlâtlar zikirden sizleri alıkoymasın.” buyruluyor. Zikir nefs tezkiyesine ve tasfiyesine sebebiyet vereceği için, tezkiyede yarı yarıya m...
share on facebook  tweet  share on google  print  

MUNÂFİKÛN Suresi Âyet - 9 Tefsiri

 

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لَا تُلْهِكُمْ أَمْوَالُكُمْ وَلَا أَوْلَادُكُمْ عَن ذِكْرِ اللَّهِ وَمَن يَفْعَلْ ذَلِكَ فَأُوْلَئِكَ هُمُ الْخَاسِرُونَ

Yâ eyyuhâllezîne âmenû lâ tulhikum emvâlukum ve lâ evlâdukum an zikrillâh(zikrillâhi), ve men yef'al zâlike fe ulâike humul hâsirûn(hâsirûne).

Ey âmenû olanlar (Allah’a ulaşmayı dileyenler)! Mallarınız ve evlâtlarınız sizi Allah’ın zikrinden alıkoymasın. Ve kim bunu yaparsa, o taktirde işte onlar, onlar hüsranda olanlardır.

1.yâ eyyuhâ: ey
2.ellezîne: onlar, olanlar
3.âmenû: âmenû olanlar, Allah'a ulaşmayı dileyenler
4.lâ tulhi-kum: sizi oyalamasın, alıkoymasın
5.emvâlu-kum: sizin mallarınız
6.ve lâ evlâdu-kum: ve sizin evlâtlarınız
7.an zikri allâhi: Allah'ı zikretmekten
8.ve men: ve kim ise
9.yef'al: yapar
10.zâlike: bu
11.fe: o zaman, o taktirde
12.ulâike: işte onlar
13.hum(u) el hâsirûne: hüsranda olanlar
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Âyet zikrin ne kadar önemli olduğunu söylüyor. “Mallar ve evlâtlar zikirden sizleri alıkoymasın.” buyruluyor. Zikir nefs tezkiyesine ve tasfiyesine sebebiyet vereceği için, tezkiyede yarı yarıya mutluluk tasfiyede %100 mutluluk elde edilir. Allah bütün insanları, Allah'ın daimî zikri farz kılması sebebiyle %100 mutluluğa davet etmektedir. Daimî zikir nefsin kalbindeki mutsuzluğun sebebi olan afetleri, %100 yok edeceği ve yerlerine %98 fazl ve %2 rahmet nurlarını getireceği için mutluluğu, %100 yaşamayı mümkün kılan tek ibadettir.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.