Sure sec
MUNÂFİKÛN-8 Tefsiri

MUNÂFİKÛN Suresi 8. Ayet-i Kerime Tefsiri

MUNÂFİKÛN-8 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Münafıklar Peygamber Efendimiz (S.A.V)'den ayrılıp giderlerse, O'nun ordusunun güçsüz kalacağını ve şehirden dışarı atılacaklarını söylüyorlar. Ama Allah, kuvvetin Allah'ın ve Resûl'ünün ve mü'min...
share on facebook  tweet  share on google  print  

MUNÂFİKÛN Suresi Âyet - 8 Tefsiri

 

يَقُولُونَ لَئِن رَّجَعْنَا إِلَى الْمَدِينَةِ لَيُخْرِجَنَّ الْأَعَزُّ مِنْهَا الْأَذَلَّ وَلِلَّهِ الْعِزَّةُ وَلِرَسُولِهِ وَلِلْمُؤْمِنِينَ وَلَكِنَّ الْمُنَافِقِينَ لَا يَعْلَمُونَ

Yekûlûne le in raca’nâ ilâl medîneti le yuhricennel eazzu minhâl ezelle, ve lillâhil izzetu ve li resûlihî ve lil mu’minîne ve lâkinnel munâfikîne lâ ya’lemûn(ya’lemûne).

“Eğer biz şehre dönersek, mutlaka daha azîz (güçlü) olan, daha zelil (güçsüz, zayıf) olanı, oradan (şehirden) çıkarır.” diyorlar. İzzet Allah’ın ve O’nun Resûl’ünün ve mü’minlerindir. Ve lâkin münafıklar bilmiyorlar.

1.yekûlûne: derler
2.le: mutlaka, elbette
3.in reca'nâ: eğer biz dönersek
4.ilâ el medîneti: medineye, şehre
5.le: mutlaka, elbette
6.yuhricenne: mutlaka çıkarır
7.el eazzu: daha azîz, daha güçlü olan
8.min-hâ: ondan, oradan
9.el ezelle: daha zelil, daha güçsüz olan
10.ve li allâhi: ve Allah'ın
11.el izzetu: izzet, güç
12.ve li resûli-hî: ve onun resûlünün
13.ve li el mu'minîne: ve mü'minlerin
14.ve lâkinne: ve lâkin, ancak
15.el munâfikîne: münafıklar, nifak çıkaranlar
16.lâ ya'lemûne: bilmiyorlar
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Münafıklar Peygamber Efendimiz (S.A.V)'den ayrılıp giderlerse, O'nun ordusunun güçsüz kalacağını ve şehirden dışarı atılacaklarını söylüyorlar. Ama Allah, kuvvetin Allah'ın ve Resûl'ünün ve mü'minlerin olduğunu söylüyor.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.