Sure sec
MUNÂFİKÛN-7 Tefsiri

MUNÂFİKÛN Suresi 7. Ayet-i Kerime Tefsiri

MUNÂFİKÛN-7 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Münafıklar, sahâbeye: “Allah'ın Resûl'üne para vermeyin ki onlar dağılıp gitsinler.” diyorlar. Allah: “Göklerin ve yerin hazineleri Allah'ındır.” buyuruyor. Ve münafıkların fıkıh edemedikleri açık...
share on facebook  tweet  share on google  print  

MUNÂFİKÛN Suresi Âyet - 7 Tefsiri

 

هُمُ الَّذِينَ يَقُولُونَ لَا تُنفِقُوا عَلَى مَنْ عِندَ رَسُولِ اللَّهِ حَتَّى يَنفَضُّوا وَلِلَّهِ خَزَائِنُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ وَلَكِنَّ الْمُنَافِقِينَ لَا يَفْقَهُونَ

Humullezîne yekûlûne lâ tunfikû alâ men inde resûlillâhi hattâ yenfaddû, ve lillâhi hazâinus semâvâti vel ardı ve lâkinnel munâfikîne lâ yefkahûn(yefkahûne).

Onlar (münafıklar): “Resûlallah’ın yanında bulunanlara infâk etmeyin (bir şey vermeyin) ki, onlar dağılıp gitsinler.” diyenlerdir. Ve semaların ve arzın (göklerin ve yerin) hazineleri Allah’ındır. Ve lâkin münafıklar, fıkıh (idrak) edemezler.

1.hum(u) ellezîne: onlar ki
2.yekûlûne: derler
3.lâ tunfikû: infâk etmeyin, vermeyin
4.alâ men: kimselere
5.inde: yanında
6.resûli allâhi: Allah'ın resûlü
7.hattâ: oluncaya kadar, ki olsun
8.yenfaddû: dağılıp gitsinler
9.ve li allâhi: ve Allah'ındır
10.hazâinu: hazineler
11.es semâvâti: semalar, gökler
12.ve el ardi: ve arz, yeryüzü, yer
13.ve lâkinne: ve lâkin, fakat, ancak
14.el munâfikîne: münafıklar
15.lâ yefkahûne: fıkıh edemezler, idrak edemezler
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Münafıklar, sahâbeye: “Allah'ın Resûl'üne para vermeyin ki onlar dağılıp gitsinler.” diyorlar. Allah: “Göklerin ve yerin hazineleri Allah'ındır.” buyuruyor. Ve münafıkların fıkıh edemedikleri açıklanıyor. Allah, Resûl'üne bütün şartlarda mutlaka yardım eder.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.