Sure sec
MUNÂFİKÛN-5 Tefsiri

MUNÂFİKÛN Suresi 5. Ayet-i Kerime Tefsiri

MUNÂFİKÛN-5 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Münafıklara: “Allah'ın Resûl'ü sizin için mağfiret dilesin ki Allah size mağfiret etsin.” denilince alay ettiler ve yüz çevirerek ayrıldılar. Onların kibirli kişiler olduğu belirtiliyor. (Ve izâ k...
share on facebook  tweet  share on google  print  

MUNÂFİKÛN Suresi Âyet - 5 Tefsiri

 

وَإِذَا قِيلَ لَهُمْ تَعَالَوْا يَسْتَغْفِرْ لَكُمْ رَسُولُ اللَّهِ لَوَّوْا رُؤُوسَهُمْ وَرَأَيْتَهُمْ يَصُدُّونَ وَهُم مُّسْتَكْبِرُونَ

Ve izâ kîle lehum teâlev yestagfir lekum resûlullâhi levvev ruûsehum ve raeytehum yesuddûne ve hum mustekbirûn(mustekbirûne).

Ve onlara (münafıklara): “Geliniz, Allah’ın Resûl’ü sizin için mağfiret dilesin.” denildiği zaman, başlarını alay ederek iki yana salladılar. Ve sen, onların yüz çevirdiklerini (ayrıldıklarını) gördün. Ve onlar, kibirlenen kimselerdir.

1.ve izâ: ve olduğu zaman
2.kîle: denildi
3.lehum: onlara
4.teâlev: geliniz
5.yestagfir: mağfiret dilesin
6.lekum: sizin için
7.resûlu allâhi: Allah'ın resûlü
8.levvev: alay ederek iki yana salladılar
9.ruûse-hum: onların başları, başlarını
10.ve raeyte-hum: ve sen onları gördün
11.yasuddûne: vazgeçiyorlar, yüz çeviriyorlar, kaçınıyorlar
12.ve hum: ve onlar
13.mustekbirûne: kibirlenenler, büyüklük taslayanlar
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Münafıklara: “Allah'ın Resûl'ü sizin için mağfiret dilesin ki Allah size mağfiret etsin.” denilince alay ettiler ve yüz çevirerek ayrıldılar. Onların kibirli kişiler olduğu belirtiliyor.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.