Sure sec
MUNÂFİKÛN-4 Tefsiri

MUNÂFİKÛN Suresi 4. Ayet-i Kerime Tefsiri

MUNÂFİKÛN-4 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Hz. Muhammed (S.A.V) Efendimiz'e şöyle söylüyor Allah: “İri yarı vücutları sebebiyle onları beğenirsin, konuşurlarsa dinlersin. Oysaki onlar duvara dayalı kütükler gibi hiçbir işe yaramayanlardır ...
share on facebook  tweet  share on google  print  

MUNÂFİKÛN Suresi Âyet - 4 Tefsiri

 

وَإِذَا رَأَيْتَهُمْ تُعْجِبُكَ أَجْسَامُهُمْ وَإِن يَقُولُوا تَسْمَعْ لِقَوْلِهِمْ كَأَنَّهُمْ خُشُبٌ مُّسَنَّدَةٌ يَحْسَبُونَ كُلَّ صَيْحَةٍ عَلَيْهِمْ هُمُ الْعَدُوُّ فَاحْذَرْهُمْ قَاتَلَهُمُ اللَّهُ أَنَّى يُؤْفَكُونَ

Ve izâ raeytehum tu’cibuke ecsâmuhum, ve in yekûlû tesma’ li kavlihim, ke ennehum huşubun musennedetun, yahsebûne kulle sayhatin aleyhim, humul aduvvu fahzerhum, kâtelehumullâhu ennâ yu’fekûn(yû’fekûne).

Onları gördüğün zaman onların cesameti (görünüşleri) seni hayran bırakır. Ve eğer konuşurlarsa, onların sözlerini dinlersin, onlar sanki duvara dayalı kütükler gibidirler. Her sayhayı (gürültüyü) kendi üzerlerine (aleyhlerine) sanırlar. Onlar düşmandırlar. Artık onlardan hazer et (sakın), Allah onları helâk etsin (kahretsin), nasıl da döndürülüyorlar.

1.ve izâ: ve o zaman
2.raeyte-hum: onları gördün
3.tu'cibu-ke: seni hayran bırakır, senin hoşuna gider, beğenirsin
4.ecsâmu-hum: onların cisimleri, bedenleri, vücut yapıları
5.ve in: ve eğer, ise
6.yekûlû: söylerler, konuşurlar
7.tesma': dinlersin
8.li kavli-him: onların sözlerini
9.keenne-hum: sanki onlar gibi
10.huşubun: kütükler
11.musennedetun: bir tarafa dayalı, yaslanmış
12.yahsebûne: zannederler
13.kulle: her zaman, her seferinde
14.sayhatin: sayha, yüksek ses, gürültü
15.aleyhim: onlara, üzerlerine, aleyhlerine
16.hum(u): onlar
17.el aduvvu: düşman
18.fe ahzer-hum: artık onlardan sakının
19.kâtele-hum(u): onları öldürsün, helâk etsin, kahretsin
20.allâhu: Allah
21.ennâ: nasıl
22.yû'fekûne: çevriliyorlar, döndürülüyorlar
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Hz. Muhammed (S.A.V) Efendimiz'e şöyle söylüyor Allah: “İri yarı vücutları sebebiyle onları beğenirsin, konuşurlarsa dinlersin. Oysaki onlar duvara dayalı kütükler gibi hiçbir işe yaramayanlardır ve düşmandırlar. Onlardan kaçın, geri dur. Allah onları kahretsin diye dua et.”
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.