Sure sec
MUNÂFİKÛN-10 Tefsiri

MUNÂFİKÛN Suresi 10. Ayet-i Kerime Tefsiri

MUNÂFİKÛN-10 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Ölüm geldiği zaman, insanlar Rab'lerini ve cehenneme gireceklerini gördükleri zaman: “Rabbim benim ölümümü geciktirsen de ben sadaka versem ve salihlerden olsam yani daimî zikre ulaşarak Adn cenne...
share on facebook  tweet  share on google  print  

MUNÂFİKÛN Suresi Âyet - 10 Tefsiri

 

وَأَنفِقُوا مِن مَّا رَزَقْنَاكُم مِّن قَبْلِ أَن يَأْتِيَ أَحَدَكُمُ الْمَوْتُ فَيَقُولَ رَبِّ لَوْلَا أَخَّرْتَنِي إِلَى أَجَلٍ قَرِيبٍ فَأَصَّدَّقَ وَأَكُن مِّنَ الصَّالِحِينَ

Ve enfikû mimmâ razaknâkum min kabli en ye’tiye ehadekumul mevtu fe yekûle rabbi lev lâ ahhartenî ilâ ecelin karîbin fe assaddeka ve ekun mines sâlihîn(sâlihîne).

Ve sizden birisine ölüm gelmesinden, o zaman: “Rabbim keşke beni yakın bir zamana kadar ertelesen de böylece ben sadaka versem ve salihlerden olsam, olmaz mı?” demesinden önce, sizi rızıklandırdığımız şeylerden infâk edin.

1.ve enfikû: ve infâk edin
2.mimmâ (min-mâ): şeylerden
3.rezaknâ-kum: sizi rızıklandırdık
4.min kabli: önceden, önce
5.en ye'tiye: gelmesi
6.ehade-kum(u): sizden birisi
7.el mevtu: ölüm
8.fe: o zaman
9.yekûle: söyler, der
10.rabbi: Rabbim
11.lev lâ: eğer, keşke ..... olsa olmaz mı
12.ahharte-nî: beni tehir ettin, erteledin
13.ilâ ecelin: belirli bir süreye, bir zamana kadar
14.karîbin: yakın
15.fe: böylece
16.assaddeka: sadaka veririm
17.ve ekun: ve ben olurum
18.min es sâlihîne: salihlerden
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Ölüm geldiği zaman, insanlar Rab'lerini ve cehenneme gireceklerini gördükleri zaman: “Rabbim benim ölümümü geciktirsen de ben sadaka versem ve salihlerden olsam yani daimî zikre ulaşarak Adn cennetlerine gitsem olmaz mı?” derler.

Ölüm gelmeden önce fizik vücutlarınız zikirle Allah'ın katından gelen ve bu sebeple rızık olan rahmet, fazl ve salâvât nurlarıyla nefsinizi infâk eder, nefs tezkiyesini ve tasfiyesini gerçekleştirir.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.