Sure sec
MULK-5 Tefsiri

MULK Suresi 5. Ayet-i Kerime Tefsiri

MULK-5 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Allah diyor ki: “Dünyanın göklerini kandillerle süsledik.” Bunlar yıldızlardır. Ayrıca birçok defa yıldızların kaydığını sonra yok olduğunu görürsünüz. Haddi aşan cinlerin ve şeytanların gökyüzünd...
share on facebook  tweet  share on google  print  

MULK Suresi Âyet - 5 Tefsiri

 

وَلَقَدْ زَيَّنَّا السَّمَاء الدُّنْيَا بِمَصَابِيحَ وَجَعَلْنَاهَا رُجُومًا لِّلشَّيَاطِينِ وَأَعْتَدْنَا لَهُمْ عَذَابَ السَّعِيرِ

Ve lekad zeyyennâs semâed dunyâ bi mesâbîha ve cealnâhâ rucûmen liş şeyâtîni ve a’tednâ lehum azâbes saîr(saîri).

Ve andolsun ki, dünyanın semasını kandillerle süsledik. Ve onları, şeytanlar için (atılacak) taşlar kıldık. Ve onlar için alevli ateşin azabını hazırladık.

1.ve lekad: ve andolsun
2.zeyyennâ: süsledik
3.es semâe: sema, gökyüzü
4.ed dunyâ: dünya
5.bi mesâbîha: lâmbalarla, kandillerle
6.ve cealnâ-hâ: ve biz onu kıldık
7.rucûmen: taşlar
8.li: için
9.eş şeyâtîni: şeytanlar
10.ve a'tednâ: ve biz hazırladık
11.lehum: onlar için
12.azâbe: azap
13.es saîri: alevli ateş
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Allah diyor ki: “Dünyanın göklerini kandillerle süsledik.” Bunlar yıldızlardır. Ayrıca birçok defa yıldızların kaydığını sonra yok olduğunu görürsünüz. Haddi aşan cinlerin ve şeytanların gökyüzünde yükselmelerini Allah onları takip eden ve yakalayan, şihab adı verilen bir ateşle yani bir enerji ile yok ederek önlemektedir.
Hafız Abu Bakr al Shatri sesinden MULK Suresi - 5 dinle!
Kur'ân dinlemeye başlamak için bir Hafız seçiniz.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.