Sure sec
MUHAMMED-4 Tefsiri

MUHAMMED Suresi 4. Ayet-i Kerime Tefsiri

MUHAMMED-4 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Savaşta Allah'ın düşmanlarının öldürülmesi emrolunuyor. Harp esirlerinin fidye ile veya bedelsiz bırakılması ayrı bir emirdir. Savaşın iki tarafı da Allah'ın imtihan etmesi için emrolunduğu açıkla...
share on facebook  tweet  share on google  print  

MUHAMMED Suresi Âyet - 4 Tefsiri

 

فَإِذا لَقِيتُمُ الَّذِينَ كَفَرُوا فَضَرْبَ الرِّقَابِ حَتَّى إِذَا أَثْخَنتُمُوهُمْ فَشُدُّوا الْوَثَاقَ فَإِمَّا مَنًّا بَعْدُ وَإِمَّا فِدَاء حَتَّى تَضَعَ الْحَرْبُ أَوْزَارَهَا ذَلِكَ وَلَوْ يَشَاء اللَّهُ لَانتَصَرَ مِنْهُمْ وَلَكِن لِّيَبْلُوَ بَعْضَكُم بِبَعْضٍ وَالَّذِينَ قُتِلُوا فِي سَبِيلِ اللَّهِ فَلَن يُضِلَّ أَعْمَالَهُمْ

Fe izâ lekîtumullezîne keferû fe darber rikâbi hattâ izâ eshantumûhum fe şuddûl vesâka fe immâ mennen ba’du ve immâ fidâen hattâ tedaal harbu evzârahâ, zalike, ve lev yeşâullâhu lentasara minhum ve lâkin li yebluve ba’dakum bi ba’din vellezîne kutilû fî sebîlillâhi fe len yudille a’mâlehum.

Artık kâfirlerle karşılaştığınız zaman onları güçsüz (zayıf) bırakıncaya kadar boyunlarını vurun. Bağlarını kuvvetlendirin (esirleri sıkıca bağlayın). Nihayet savaşı, onun ağırlıklarını (silâhlarını ve savaş levazımatını) bırakınca da onları, ister lütuf olarak (bedelsiz) veya fidye alarak (bedel karşılığı) (bırakın). İşte böyle. Ve eğer Allah dileseydi, elbette onlardan intikam alırdı. Ve lâkin (bu) sizin bir kısmınızı, diğer bir kısımla imtihan etmek içindir. Ve onlar ki Allah yolunda öldürülenlerdir, o taktirde onların amelleri boşa çıkarılmaz.

1.fe izâ: artık, bundan sonra olunca
2.lekîtum (u): karşılaştınız
3.ellezîne keferû: inkâr edenler
4.fe darbe: o zaman, derhal, hemen vurun
5.er rikâbi: boyunlar
6.hattâ izâ: oluncaya kadar
7.eshantumû-hum: onları güçsüz, zayıf bıraktınız
8.fe şuddû: o zaman kuvvetli tutun, bağlayın
9.el vesâka: bağlar
10.fe: bundan sonra, artık, nihayet
11.immâ: amma, ya veya, ister öyle ister böyle
12.mennen: ni'metlendirerek, lütfederek (bedelsiz)
13.ba'du: sonra
14.ve immâ: ve amma, ya veya, ister öyle ister böyle
15.fidâen: fidye alarak (bedel karşılığı)
16.hattâ tedaa: bırakana kadar
17.el harbu: harp, savaş
18.evzâre-hâ: onun ağırlıkları (silâhlar, levazımatlar)
19.zalike: işte bu
20.ve lev: ve eğer, şâyet
21.yeşâullâhu (yeşâu allâhu): Allah diler
22.lentasara (le intasara): elbette intikam alırdı
23.min-hum: onlardan
24.ve lâkin: ve lâkin, fakat
25.li yebluve: imtihan etmek için
26.ba'da-kum: sizin bir kısmınız
27.bi ba'din: bir kısmınız ile
28.vellezîne (ve ellezîne): ve onlar
29.kutilû: öldürüldüler
30.fî sebîli allâhi: Allah'ın yolunda
31.fe len yudille: o taktirde, o zaman boşa çıkarılmaz
32.a'mâle-hum: onların amelleri
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Savaşta Allah'ın düşmanlarının öldürülmesi emrolunuyor. Harp esirlerinin fidye ile veya bedelsiz bırakılması ayrı bir emirdir. Savaşın iki tarafı da Allah'ın imtihan etmesi için emrolunduğu açıklanıyor. Şehit olanların amellerinin boşa gitmediği, onlar Adn cennetine gidecekleri için kesinleşiyor.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.