Sure sec
MUHAMMED-38 Tefsiri

MUHAMMED Suresi 38. Ayet-i Kerime Tefsiri

MUHAMMED-38 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Allah, Allah yolunda infâk etmeye davet ederse, bir kısmı kendi nefsi için cimrilik yapar. Allah zengindir, ganidir, insanlar fakirdir. Çünkü Allah herşeyin, kâinatın sahibidir. Eğer insanlar hakt...
share on facebook  tweet  share on google  print  

MUHAMMED Suresi Âyet - 38 Tefsiri

 

هَاأَنتُمْ هَؤُلَاء تُدْعَوْنَ لِتُنفِقُوا فِي سَبِيلِ اللَّهِ فَمِنكُم مَّن يَبْخَلُ وَمَن يَبْخَلْ فَإِنَّمَا يَبْخَلُ عَن نَّفْسِهِ وَاللَّهُ الْغَنِيُّ وَأَنتُمُ الْفُقَرَاء وَإِن تَتَوَلَّوْا يَسْتَبْدِلْ قَوْمًا غَيْرَكُمْ ثُمَّ لَا يَكُونُوا أَمْثَالَكُمْ

Hâ entum hâulâi tud’avne li tunfikû fî sebîlillâh(sebîlillâhi), fe minkum men yebhalu, ve men yebhal fe innemâ yebhalu an nefsihî, vallâhul ganiyyu ve entumul fukarâu, ve in tetevellev yestebdil kavmen gayrakum summe lâ yekûnû emsâlekum.

İşte siz böylesiniz. Allah yolunda infâk etmeye davet edilirsiniz, buna rağmen sizden bir kısmınız cimrilik yapar. Ve kim cimrilik yaparsa o taktirde sadece kendi nefsi için cimrilik yapar. Ve Allah Gani’dir (zengindir). Ve sizler fakirsiniz. Ve eğer siz (haktan) dönerseniz, (sizi) sizden başka bir kavimle değiştirir. Sonra onlar sizin gibi (cimri) olmazlar.

1.hâ entum: işte siz ..... siniz
2.hâulâi: bunlar, böyleler
3.tud'avne: davet ediliyorsunuz
4.li tunfikû: infâk etmeniz için, infâk etmeye
5.fî sebîlillâhi: Allah'ın yolunda
6.fe: artık, buna rağmen
7.min-kum men: sizden bir kısmınız
8.yebhalu: cimrilik eder
9.ve men: ve kim ... ise
10.yebhal: cimrilik eder
11.fe: o taktirde
12.innemâ: ancak, sadece
13.yebhalu: cimrilik eder
14.an nefsi-hî: kendi nefsinden, kendi nefsine
15.vallâhu: ve Allah
16.el ganiyyu: gani, zengin, müstağni
17.ve entum: ve siz ..... siniz
18.el fukarâu: fakirler
19.ve in: ve eğer
20.tetevellev: siz yüz çevirirsiniz, dönersiniz
21.yestebdi: değiştirir
22.el kavmen: bir kavim
23.gayre-kum: sizden başka
24.summe: sonra
25.lâ yekûnû: olmazlar
26.emsâle-kum: sizin gibi
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Allah, Allah yolunda infâk etmeye davet ederse, bir kısmı kendi nefsi için cimrilik yapar. Allah zengindir, ganidir, insanlar fakirdir. Çünkü Allah herşeyin, kâinatın sahibidir. Eğer insanlar haktan dönerse onları yok edebilir ve başka bir kavim gelir. Allah sonra getirdiği kavmin öncekiler gibi cimri olmayacaklarını ifade ediyor.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.