Sure sec
MUHAMMED-36 Tefsiri

MUHAMMED Suresi 36. Ayet-i Kerime Tefsiri

MUHAMMED-36 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: “Dünya hayatı muhakkak ki sadece bir oyundur, eğlencedir. Eğer âmenû olursanız yani ruhunuzu Allah'a ulaştırmayı dilerseniz ve bu sebeple takva sahibi olursanız ecirleriniz verilir.” buyruluyor. K...
share on facebook  tweet  share on google  print  

MUHAMMED Suresi Âyet - 36 Tefsiri

 

إِنَّمَا الحَيَاةُ الدُّنْيَا لَعِبٌ وَلَهْوٌ وَإِن تُؤْمِنُوا وَتَتَّقُوا يُؤْتِكُمْ أُجُورَكُمْ وَلَا يَسْأَلْكُمْ أَمْوَالَكُمْ

İnnemâl hayâtud dunyâ laibun ve lehvun, ve in tu’minû ve tettekû yu’tikum ucûrakum ve lâ yes’elkum emvâlekum.

Muhakkak ki dünya hayatı bir oyun ve eğlencedir. Ve eğer âmenû olursanız ve takva sahibi olursanız (Allah’a ulaşmayı dilerseniz) size ecirleriniz verilir. Ve sizden mallarınızı istemez.

1.innemâ: sadece, yalnız
2.el hayâtu: hayat
3.ed dunyâ: dünya
4.laibun: oyun
5.ve lehvun: ve oyun, eğlence
6.ve in: ve eğer
7.tu'minû: inanırsınız
8.ve tettekû: ve sakınırsınız, takva sahibi olursunuz
9.yu'ti-kum: size verilir
10.ucûre-kum: sizin ecirleriniz, mükâfatlarınız
11.ve lâ yes'el-kum: ve sizden istemez
12.emvâle-kum: sizin mallarınız
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
“Dünya hayatı muhakkak ki sadece bir oyundur, eğlencedir. Eğer âmenû olursanız yani ruhunuzu Allah'a ulaştırmayı dilerseniz ve bu sebeple takva sahibi olursanız ecirleriniz verilir.” buyruluyor. Kim âmenû olursa o Allah'a ulaşmayı dilemiş yani münib olmuştur. Kim Allah'a ulaşmayı dilerse ve böylece takva sabihi olursa onun günahları örtülür.

30/RÛM-31: Munîbîne ileyhi vettekûhu ve ekîmûs salâte ve lâ tekûnû minel muşrikîn(muşrikîne).
O’na (Allah’a) yönelin (Allah’a ulaşmayı dileyin) ve O'na karşı takva sahibi olun. Ve namazı ikame edin (namaz kılın). Ve (böylece) müşriklerden olmayın.
8/ENFÂL-29: Yâ eyyuhâllezîne âmenû in tettekullâhe yec’al lekum furkânen ve yukeffir ankum seyyiâtikum ve yagfir lekum, vallâhu zul fadlil azîm(azîmi).
Ey âmenû olanlar! Allah’a karşı takva sahibi olursanız sizi furkan (hak ve bâtılı ayırma özelliği) sahibi kılar! Ve sizden (sizin) günahlarınızı örter ve size mağfiret eder (günahlarınızı sevaba çevirir). Ve Allah, büyük fazl sahibidir.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.