Sure sec
MUHAMMED-3 Tefsiri

MUHAMMED Suresi 3. Ayet-i Kerime Tefsiri

MUHAMMED-3 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Allah'a ulaşmayı dileyenler Hakk'a, dilemeyenler bâtıla tâbîdirler. Allah'a ruhu, hayatta iken ulaştırmayı dileyenler mutluluğu yaşayacak olanlardır. (Zâlike bi ennellezîne keferûttebeûl bâtıle ve...
share on facebook  tweet  share on google  print  

MUHAMMED Suresi Âyet - 3 Tefsiri

 

ذَلِكَ بِأَنَّ الَّذِينَ كَفَرُوا اتَّبَعُوا الْبَاطِلَ وَأَنَّ الَّذِينَ آمَنُوا اتَّبَعُوا الْحَقَّ مِن رَّبِّهِمْ كَذَلِكَ يَضْرِبُ اللَّهُ لِلنَّاسِ أَمْثَالَهُمْ

Zâlike bi ennellezîne keferûttebeûl bâtıle ve ennellezîne âmenûttebeûl hakka min rabbihim, kezâlike yadribullâhu lin nâsi emsâlehum.

Bunlar, kâfirlerin bâtıla tâbî olması ve âmenû olanların, Rab’lerinden (inen) hakka tâbî olmaları sebebiyledir. Allah insanlara, işte böyle kendi durumlarını misâl verir.

1.zâlike: işte bu (bunlar)
2.bi ennellezîne (enne ellezîne): onların olmaları sebebiyle
3.keferû: inkâr ettiler
4.ittebeû: tâbî oldular
5.el bâtile: bâtıl
6.ve ennellezîne (enne ellezîne): ve onların olmaları
7.âmenû: Allah'a ulaşmayı dilediler
8.ittebeû: tâbî oldular
9.el hakka: hak
10.min rabbi-him: Rab'lerinden
11.kezâlike: işte böyle
12.yadribullâhu: Allah misâl verir, örnek gösterir
13.li en nâsi: insanlara
14.emsâle-hum: onların misâlleri, kendi durumları
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Allah'a ulaşmayı dileyenler Hakk'a, dilemeyenler bâtıla tâbîdirler. Allah'a ruhu, hayatta iken ulaştırmayı dileyenler mutluluğu yaşayacak olanlardır.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.