Sure sec
MUHAMMED-28 Tefsiri

MUHAMMED Suresi 28. Ayet-i Kerime Tefsiri

MUHAMMED-28 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Allah'ın teşvik ettiği hedefler vardır. Allah'ın gazabına sebep olan şeyler de vardır. İşte Allah harbi emrettiği zaman gazadan (savaştan) kaçanlar Allah'ın gazabına sebep olanlardır. Onlar Allah'...
share on facebook  tweet  share on google  print  

MUHAMMED Suresi Âyet - 28 Tefsiri

 

ذَلِكَ بِأَنَّهُمُ اتَّبَعُوا مَا أَسْخَطَ اللَّهَ وَكَرِهُوا رِضْوَانَهُ فَأَحْبَطَ أَعْمَالَهُمْ

Zâlike bi ennehumuttebeû mâ eshatallâhe ve kerihû rıdvânehu fe ahbeta a’mâlehum.

İşte bu, onların, Allah’ı öfkelendiren şeylere tâbî olmaları ve O’nun (Allah’ın) rızasını kerih görmeleri sebebiyledir. Böylece onların amellerini boşa çıkardı.

1.zâlike: işte bu
2.bi ennehum: onların ... olmaları sebebiyle
3.ettebeû: tâbî oldular, uydular
4.: şeye, şeyler
5.eshatallâhe: Allah'ı kızdırdı, öfkelendirdi
6.ve kerihû: ve kerih gördüler, çirkin gördüler
7.rıdvâne-hu: onun rızası
8.fe ahbeta: böylece boşa çıkardı
9.a'mâle-hum: onların amelleri
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Allah'ın teşvik ettiği hedefler vardır. Allah'ın gazabına sebep olan şeyler de vardır. İşte Allah harbi emrettiği zaman gazadan (savaştan) kaçanlar Allah'ın gazabına sebep olanlardır. Onlar Allah'ın rızasını yani rızasını kazanacakları savaş emrini kerih gören ve harpten kaçanlardır. Allah onların amellerini boşa çıkarıyor. Bu ağır bir cezadır. Çünkü kişinin amelleri sebebiyle o güne kadar kazandığı bütün dereceler sıfırlanıyor.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.