Sure sec
MUHAMMED-20 Tefsiri

MUHAMMED Suresi 20. Ayet-i Kerime Tefsiri

MUHAMMED-20 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Âmenû olanlar burada kalplerinde hastalık olanlar yani Allah'a inanan ama Allah'a ulaşmayı dilemeyen, hidayetin Allah'a ulaşmayı dilemekle başladığı onlara hatırlatılmasına rağmen dilemeyenler ola...
share on facebook  tweet  share on google  print  

MUHAMMED Suresi Âyet - 20 Tefsiri

 

وَيَقُولُ الَّذِينَ آمَنُوا لَوْلَا نُزِّلَتْ سُورَةٌ فَإِذَا أُنزِلَتْ سُورَةٌ مُّحْكَمَةٌ وَذُكِرَ فِيهَا الْقِتَالُ رَأَيْتَ الَّذِينَ فِي قُلُوبِهِم مَّرَضٌ يَنظُرُونَ إِلَيْكَ نَظَرَ الْمَغْشِيِّ عَلَيْهِ مِنَ الْمَوْتِ فَأَوْلَى لَهُمْ

Ve yekûlullezîne âmenû lev lâ nuzzilet sûratun, fe izâ unzilet sûratun muhkemetun ve zukira fîhâl kıtâlu raeytellezîne fî kulûbihim maradun yanzurûne ileyke nazaral magşiyyi aleyhi minel mevt(mevti), fe evlâ lehum.

Ve âmenû olanlar: “(Savaşı emreden) bir sure indirilmeli değil miydi?” derler. Sonra da muhkem (hükmü açık ve kesin) bir sure indirilince ve onun içinde savaş zikrolunuyorsa (bahsediliyorsa), kalplerinde hastalık olanların, üzerlerine ölüm hali çökmüş gibi bir bakışla sana baktıklarını görürsün. Oysa onlar için en iyi (en uygun) olan odur ki…

1.ve yekûlu: ve derler
2.ellezîne: onlar
3.âmenû: Allah'a ulaşmayı dilediler, âmenû oldular
4.lev lâ: (öyle) değil mi
5.nuzzilet: indirildi
6.sûretun: bir sure
7.fe: o zaman, sonra da
8.izâ unzilet: indirildiği zaman
9.sûretun: bir sure
10.muhkemetun: muhkem, hükmü açık olan, tevîle ihtiyaç olmayan
11.ve zukire: ve zikredildi
12.fî hâ: onun içinde, onda
13.el kıtâlu: savaş
14.raeyte: sen gördün (görürsün)
15.ellezîne: onları
16.fî kulûbi-him: kalplerinin içinde, kalplerinde vardır
17.maradun: hastalık
18.yanzurûne: bakarlar
19.ileyke: sana
20.nazara: bakış
21.el magsiyyi aleyhi: üzerine baygınlık çökmüş
22.min el mevti: ölümden, ölüm halinden
23.fe: o zaman, o taktirde, oysa
24.evlâ: evlâ, en iyi, en yakın, en uygun
25.lehum: onlar için
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Âmenû olanlar burada kalplerinde hastalık olanlar yani Allah'a inanan ama Allah'a ulaşmayı dilemeyen, hidayetin Allah'a ulaşmayı dilemekle başladığı onlara hatırlatılmasına rağmen dilemeyenler olarak yer alıyor.

47/MUHAMMED-25: İnnellezînerteddû alâ edbârihim min ba’di mâ tebeyyene lehumul hudâş şeytânu sevvele lehum ve emlâ lehum.
Muhakkak ki kendilerine hidayet tebeyyün ettikten (açıkça belli olduktan) sonra arkalarına geri dönenleri şeytan (küfre) ulaştırdı. Ve onları (kötü) emellere yöneltti.
Bu sebeple savaşı emreden muhkem bir sure indiği zaman onlar, üzerlerine ölüm baygınlığı çökmüş olanlar gibi bakıyorlar. Oysa onlara uygun olan itaat ve maruf sözdür (Muhammed-21).
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.