Sure sec
MUHAMMED-2 Tefsiri

MUHAMMED Suresi 2. Ayet-i Kerime Tefsiri

MUHAMMED-2 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Kim Allah'a ulaşmayı dilerse o, Kur'ân'daki âmenû olan kişidir. Kim bu dilekten sonra Allah'ın gösterdiği mürşide ulaşır ve tâbî olursa nefs tezkiyesine başlar. Yani Allah'ın zikriyle nefsinin kal...
share on facebook  tweet  share on google  print  

MUHAMMED Suresi Âyet - 2 Tefsiri

 

وَالَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَآمَنُوا بِمَا نُزِّلَ عَلَى مُحَمَّدٍ وَهُوَ الْحَقُّ مِن رَّبِّهِمْ كَفَّرَ عَنْهُمْ سَيِّئَاتِهِمْ وَأَصْلَحَ بَالَهُمْ

Vellezîne âmenû ve amilûs sâlihâti ve âmenû bi mâ nuzzile alâ muhammedin ve huvel hakku min rabbihim keffera anhum seyyiâtihim ve asleha bâlehum.

Âmenû olan ve salih amel (nefsi tezkiye edici ameller) yapanların ve Hz. Muhammed (S.A.V)’e indirdiğimiz Şey’e (Kur’ân-ı Kerim’e) ve O’nun Rab’lerinden bir hak olduğuna inananların günahlarını (Allah) örttü ve onların hallerini ıslâh etti.

1.ve ellezîne: ve onlar
2.âmenû: âmenû oldular, Allah'a ulaşmayı dilediler
3.ve amilû es sâlihâti: ve salih ameller yaptılar
4.ve âmenû: ve îmân ettiler, inandılar
5.bi mâ nuzzile: indirdiğimiz şeye
6.alâ: ... e, üzerine
7.muhammedin: Muhammed
8.ve huve: ve o
9.el hakku: hak
10.min rabbi-him: Rab'lerinden
11.keffere: örttü, sildi
12.an-hum: onlardan
13.seyyiâti-him: onların günahları
14.ve asleha: ve ıslâh etti, düzeltti
15.bâle-hum: onların halleri
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Kim Allah'a ulaşmayı dilerse o, Kur'ân'daki âmenû olan kişidir. Kim bu dilekten sonra Allah'ın gösterdiği mürşide ulaşır ve tâbî olursa nefs tezkiyesine başlar. Yani Allah'ın zikriyle nefsinin kalbi Allah'tan gelen rahmet, fazl ve salâvât nurlarından %2 rahmet ve geri kalanı fazl olmak üzere, zikir sayısına ve süresine paralel olarak, nurlarla dolmaya başlar. İşte kalbin zikirle nurlarla dolmaya başlaması amilüssalihattır.

Allah onların günahlarını örter.

8/ENFÂL-29: Yâ eyyuhâllezîne âmenû in tettekullâhe yec’al lekum furkânen ve yukeffir ankum seyyiâtikum ve yagfir lekum, vallâhu zul fadlil azîm(azîmi).
Ey âmenû olanlar! Allah’a karşı takva sahibi olursanız sizi furkan (hak ve bâtılı ayırma özelliği) sahibi kılar! Ve sizden (sizin) günahlarınızı örter ve size mağfiret eder (günahlarınızı sevaba çevirir). Ve Allah, büyük fazl sahibidir.
Ve onların nefslerinde afetlerin azalarak nurların çoğalması hali Allah'ın ıslâh etmesidir, tezkiye etmesidir.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.