Sure sec
MUHAMMED-19 Tefsiri

MUHAMMED Suresi 19. Ayet-i Kerime Tefsiri

MUHAMMED-19 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Allah'tan başka İlâh yoktur. Mü'min erkekler, mü'min kadınlar ve günahları için Allah'tan Hz. Muhammed (S.A.V) Efendimiz'in mağfiret dilemesi emrolunuyor. Hz. Muhammed (S.A.V)'in peygamber olması ...
share on facebook  tweet  share on google  print  

MUHAMMED Suresi Âyet - 19 Tefsiri

 

فَاعْلَمْ أَنَّهُ لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ وَاسْتَغْفِرْ لِذَنبِكَ وَلِلْمُؤْمِنِينَ وَالْمُؤْمِنَاتِ وَاللَّهُ يَعْلَمُ مُتَقَلَّبَكُمْ وَمَثْوَاكُمْ

Fa’lem ennehu lâ ilâhe illâllâhu vestagfir li zenbike ve lil mu’minîne vel mu’minât(mu’minâti), vallâhu ya’lemu mutekallebekum ve mesvâkum.

Bu durumda Allah’tan başka İlâh olmadığını bil ve kendi günahların için, mü’min erkekler ve mü’min kadınlar için mağfiret dile. Ve Allah, sizin dönüşünüzü ve sizin yurdunuzu bilir.

1.fa'lem (fe i'lem): o zaman, bu durumda bil
2.enne-hu: onun ..... olduğunu
3.lâ ilâhe: ilâh yoktur
4.illâ allâhu: Allah'tan başka
5.vestagfir (ve istagfir): ve mağfiret dile
6.li zenbi-ke: kendi günahların için
7.ve li el mû'minîne: ve mü'min erkekler için
8.ve el mû'minâti: ve mü'min kadınlar
9.ve allâhu: ve Allah
10.ya'lemu: bilir
11.mutekallebe-kum: sizin (bir beldeden diğerine) yer değiştirme, gezip dolaşma yerlerinizi, dönüşünüzü
12.ve mesvâ-kum: ve sizin yerleşme (ikâmet) yeriniz, sizin yurdunuz
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Allah'tan başka İlâh yoktur. Mü'min erkekler, mü'min kadınlar ve günahları için Allah'tan Hz. Muhammed (S.A.V) Efendimiz'in mağfiret dilemesi emrolunuyor. Hz. Muhammed (S.A.V)'in peygamber olması ve iradesinin Allah'a bağlı olması sebebiyle günahları (bizlerin idraki içinde) olamaz. Çünkü Allah'ın “O kendiliğinden konuşmaz.” “O kendiliğinden birşey yapamaz." ifadeleri bunu imkânsız kılıyor.

53/NECM-3: Ve mâ yentıku anil hevâ.
Ve o, hevasından (kendiliğinden) konuşmaz.
72/CİNN-21: Kul innî lâ emliku lekum darran ve lâ raşedâ(raşeden).
De ki: “Muhakkak ki ben, size bir zarar verme ve sizi irşad etme gücüne malik (sahip) değilim.”
Allah herkesin ne zaman öleceğini ve kıyâmette cennete mi yoksa cehenneme mi gideceğini bilir. Allah'a göre kıyâmet bitmiş ve herkesin gelecekteki hayat filmleri "illiyin'e ve siccîn'e" yerleştirilmiştir.

83/MUTAFFİFÎN-7: Kellâ inne kitâbel fuccâri le fî siccîn(siccînin).
Hayır, muhakkak ki, füccarın (şeytanın fücuruna tâbî olan kâfirlerin) kitapları (kayıtları, hayat filmleri) elbette siccîndedir (zemin kattan 7 kat aşağıda olan zülmanî kader hücrelerindedir).
83/MUTAFFİFÎN-18: Kellâ inne kitâbel ebrâri le fî illiyyîn(illiyyîne).
Hayır, muhakkak ki ebrar olanların (Allah’a ulaşmayı dileyenlerin, hidayette olanların) kitapları (kayıtları, hayat filmleri) elbette illiyyin’dedir (zemin kattan 7 kat yukarıda olan birinci âlemdeki kader hücrelerindedir).
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.