Sure sec
MUHAMMED-16 Tefsiri

MUHAMMED Suresi 16. Ayet-i Kerime Tefsiri

MUHAMMED-16 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Hz. Muhammed (S.A.V) Efendimiz'in sohbetlerine icabet edenlerle faydasız ilmin sahipleri yani O'na inanmayanlar ve bu sebeple Allah'ın kalplerini mühürlediği kişiler anlatılıyor. (Ve minhum men ye...
share on facebook  tweet  share on google  print  

MUHAMMED Suresi Âyet - 16 Tefsiri

 

وَمِنْهُم مَّن يَسْتَمِعُ إِلَيْكَ حَتَّى إِذَا خَرَجُوا مِنْ عِندِكَ قَالُوا لِلَّذِينَ أُوتُوا الْعِلْمَ مَاذَا قَالَ آنِفًا أُوْلَئِكَ الَّذِينَ طَبَعَ اللَّهُ عَلَى قُلُوبِهِمْ وَاتَّبَعُوا أَهْوَاءهُمْ

Ve minhum men yestemiu ileyke, hattâ izâ haracû min indike kâlû lillezîne ûtûl ilme mâzâ kâle ânifâ(ânifen), ulâikellezîne tabaallâhu alâ kulûbihim vettebeû ehvâehum.

Ve seni dinleyenlerden bir kısmı, senin yanından çıktıkları zaman, kendilerine ilim verilenlere: “Biraz önce (O) ne dedi?” dediler. İşte onlar, Allah’ın, kalplerini mühürledikleri kişilerdir ve onlar hevalarına tâbî olanlardır.

1.ve min-hum: ve onlardan
2.men: kimse, kişi
3.yestemiu: işitir, dinler
4.ileyke: seni
5.hattâ: hatta, olunca
6.izâ harecû: çıktıkları zaman
7.min indi-ke: yanından
8.kâlû: dediler
9.li ellezîne: onlara
10.ûtû: verildiler
11.el ilme: ilim
12.mâzâ: ne
13.kâle: dedi, söyledi
14.ânifen: az önce
15.ulâike: işte onlar
16.ellezîne: onlar ki
17.tabaa allâhu: Allah mühürledi
18.alâ kulûbi-him: onların kalplerinin üzerini
19.vettebeû (ve ittebeû): ve tâbî oldular
20.ehvâe-hum: kendi hevalarına, heveslerine
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Hz. Muhammed (S.A.V) Efendimiz'in sohbetlerine icabet edenlerle faydasız ilmin sahipleri yani O'na inanmayanlar ve bu sebeple Allah'ın kalplerini mühürlediği kişiler anlatılıyor.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.