Sure sec
MUHAMMED-15 Tefsiri

MUHAMMED Suresi 15. Ayet-i Kerime Tefsiri

MUHAMMED-15 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Takva sahipleri Allah'a ulaşmayı dileyenlerdir. Cennet hayatı çok açık ve imrendirici bir boyutta anlatılıyor. Cehennemde ise kaynar su sebebiyle bağırsakları parçalananlar açıklanıyor ki mukayese...
share on facebook  tweet  share on google  print  

MUHAMMED Suresi Âyet - 15 Tefsiri

 

مَثَلُ الْجَنَّةِ الَّتِي وُعِدَ الْمُتَّقُونَ فِيهَا أَنْهَارٌ مِّن مَّاء غَيْرِ آسِنٍ وَأَنْهَارٌ مِن لَّبَنٍ لَّمْ يَتَغَيَّرْ طَعْمُهُ وَأَنْهَارٌ مِّنْ خَمْرٍ لَّذَّةٍ لِّلشَّارِبِينَ وَأَنْهَارٌ مِّنْ عَسَلٍ مُّصَفًّى وَلَهُمْ فِيهَا مِن كُلِّ الثَّمَرَاتِ وَمَغْفِرَةٌ مِّن رَّبِّهِمْ كَمَنْ هُوَ خَالِدٌ فِي النَّارِ وَسُقُوا مَاء حَمِيمًا فَقَطَّعَ أَمْعَاءهُمْ

Meselul cennetilletî vuidel muttakûn(muttakûne), fîhâ enhârun min mâin gayri âsin(âsinin), ve enhârun min lebenin lem yetegayyer ta’muhu, ve enhârun min hamrin lezzetin liş şâribîn(şâribîne), ve enhârun min aselin musaffâ(musaffen), ve lehum fîhâ min kullis semerâti ve magfiratun min rabbihim, ke men huve hâlidun fîn nâri ve sukû mâen hamîmen fe kattaa em’âehum.

Takva sahiplerine vaadedilen cennetin durumu şudur ki; içinde kokusu değişmeyen sudan nehirler, tadı bozulmayan sütten nehirler, içenlere lezzet veren şaraptan nehirler ve saf (süzülmüş) baldan nehirler bulunur. Onlar için orada her çeşit meyve bulunur ve (onlar için) Rab’lerinden mağfiret vardır. (Bunların durumu), ateşte devamlı kalacak olan ve hamîm (sıcak kaynar su) içirilen, bu sebeple bağırsakları parçalanan kimsenin durumu gibi midir?

1.meselu: misâli, örneği, durumu
2.el cenneti: cennet
3.elletî: o ki
4.vuide: vaadedildi
5.el muttekûne: takva sahipleri
6.fî hâ: onun içinde, orada
7.enhârun: nehirler
8.min mâin: sudan
9.gayri: olmaksızın, olmayan
10.âsinin: (suyun kokusu) değişmiş, bozulmuş
11.ve enhârun: ve nehirler
12.min lebenin: sütten
13.lem yetegayyer: kokuşmayan, bozulmayan
14.ta'mu-hu: onun tadı
15.ve enhârun: ve nehirler
16.min hamrin: şaraptan
17.lezzetin: lezzetli
18.li eş şâribîne: içenler için
19.ve enhârun: ve nehirler
20.min aselin: baldan
21.musaffen: saflaştırılmış, saf, süzülmüş
22.ve lehum: ve onlar için
23.fî-hâ: onun içinde, orada vardır, bulunur
24.min kulli: bütün çeşitlerden, her çeşitten
25.es semerâti: ürünler, meyveler
26.ve magfiretun: ve mağfiret vardır
27.min rabbi-him: Rab'lerinden
28.ke: gibi
29.men: kimse, kişi
30.huve: o
31.hâlidun: ebedî olan, devamlı kalacak olan
32.fî en nâri: ateşin içinde, ateşte
33.ve sukû: ve sulandılar, içirildiler
34.mâen: su
35.hamîmen: kaynar halde
36.fe: o zaman, böylece, bu sebeple
37.kattaa: parçalandı
38.em'âe-hum: onların bağırsakları
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Takva sahipleri Allah'a ulaşmayı dileyenlerdir. Cennet hayatı çok açık ve imrendirici bir boyutta anlatılıyor. Cehennemde ise kaynar su sebebiyle bağırsakları parçalananlar açıklanıyor ki mukayese yapılabilsin ve insanlar Allah'a ulaşmayı dileyerek cennete girebilsinler.

30/RÛM-31: Munîbîne ileyhi vettekûhu ve ekîmûs salâte ve lâ tekûnû minel muşrikîn(muşrikîne).
O’na (Allah’a) yönelin (Allah’a ulaşmayı dileyin) ve O'na karşı takva sahibi olun. Ve namazı ikame edin (namaz kılın). Ve (böylece) müşriklerden olmayın.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.