Sure sec
MUHAMMED-12 Tefsiri

MUHAMMED Suresi 12. Ayet-i Kerime Tefsiri

MUHAMMED-12 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Âmenû olmak, Allah'a ulaşmayı dileyen ve cennete girmeye hak kazananlar için de, Allah'a inanan fakat Allah'a ulaşmayı dilemeyenler için de kullanılır. Allah'a ulaşmayı dileyenler mürşidlerine tâb...
share on facebook  tweet  share on google  print  

MUHAMMED Suresi Âyet - 12 Tefsiri

 

إِنَّ اللَّهَ يُدْخِلُ الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ جَنَّاتٍ تَجْرِي مِن تَحْتِهَا الْأَنْهَارُ وَالَّذِينَ كَفَرُوا يَتَمَتَّعُونَ وَيَأْكُلُونَ كَمَا تَأْكُلُ الْأَنْعَامُ وَالنَّارُ مَثْوًى لَّهُمْ

İnnallâhe yudhılullezîne âmenû ve amilûs sâlihâti cennâtin tecrî min tahtihâl enhâru, vellezîne keferû yetemetteûne ve ye’kulûne kemâ te’kulul en’âmu ven nâru mesven lehum.

Muhakkak ki Allah, âmenû olanları (Allah’a ulaşmayı dileyenleri) ve salih amel (nefs tezkiye edici ameller) yapanları, altından nehirler akan cennetlere koyar. Ve onlar ki kâfirlerdir, (dünyada) metalanırlar (faydalanırlar) ve hayvanların yediği gibi yerler. Ve ateş, onların mekânıdır.

1.inne allâhe: muhakkak ki Allah
2.yudhilu: dahil eder, sokar, koyar
3.ellezîne: onlar
4.âmenû: Allah'a ulaşmayı dilediler, âmenû oldular
5.ve amilû es sâlihâti: ve salih ameller işlediler, nefs tezkiye edici ameller yaptılar, işlediler
6.cennâtin: cennetler
7.tecrî: akar
8.min tahti-ha: onun altından
9.el enhâru: nehirler
10.ve ellezîne: ve onlar
11.keferû: inkâr ettiler
12.yetemetteûne: metalanırlar, faydalanırlar
13.ve ye'kulûne: ve yerler
14.kemâ te'kulu: gibi yer
15.el en'âmu: hayvanlar
16.ve en nâru: ve ateş
17.mesven: yerleşme (ikâmet) yeri, mekân
18.lehum: onlar için
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Âmenû olmak, Allah'a ulaşmayı dileyen ve cennete girmeye hak kazananlar için de, Allah'a inanan fakat Allah'a ulaşmayı dilemeyenler için de kullanılır. Allah'a ulaşmayı dileyenler mürşidlerine tâbî olarak zikre başlarlar ve nefslerindeki afetlerin yerini %2 rahmet nurundan sonra, fazıllar almaya başlar. Tâbiiyetle vücuttan ayrılan ruh, Allah'a doğru yola çıkar. 7 defa %7 fazl birikimi (%49) kişinin ruhunu Allah'a ulaştırır. Ve bu kişi 3. kat cennete girmeye hak kazanır.

Allah'a inanan herkese âmenû denir. Ama Allah'a ulaşmayı dilemedikçe, inanç, insanı cennete ulaştıramaz.

10/YÛNUS-62: E lâ inne evlîyâallâhi lâ havfun aleyhim ve lâ hum yahzenûn(yahzenûne).
Muhakkak ki Allah’ın evliyasına (dostlarına), korku yoktur. Onlar, mahzun olmazlar, öyle değil mi?
10/YÛNUS-63: Ellezîne âmenû ve kânû yettekûn(yettekûne).
Onlar, âmenûdurlar (ölmeden evvel Allah’a ulaşmayı dileyenlerdir) ve takva sahibi olmuşlardır.
10/YÛNUS-64: Lehumul buşrâ fîl hayâtid dunyâ ve fîl âhırati, lâ tebdîle li kelimâtillâh(kelimâtillâhi), zâlike huvel fevzul azîm(azîmu).
Onlara, dünya hayatında ve ahirette müjdeler (mutluluklar) vardır. Allah’ın sözü değişmez. İşte O, fevz-ül azîmdir.
8/ENFÂL-29: Yâ eyyuhâllezîne âmenû in tettekullâhe yec’al lekum furkânen ve yukeffir ankum seyyiâtikum ve yagfir lekum, vallâhu zul fadlil azîm(azîmi).
Ey âmenû olanlar! Allah’a karşı takva sahibi olursanız sizi furkan (hak ve bâtılı ayırma özelliği) sahibi kılar! Ve sizden (sizin) günahlarınızı örter ve size mağfiret eder (günahlarınızı sevaba çevirir). Ve Allah, büyük fazl sahibidir.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.