Sure sec
MUHAMMED-11 Tefsiri

MUHAMMED Suresi 11. Ayet-i Kerime Tefsiri

MUHAMMED-11 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Allah'a ulaşmayı dileyen mü'minler âmenû olanlardır. Allah onların dostudur. Kâfirlerin dostu yoktur, fakat kâfirler tagutun yani insan ve cin şeytanların dostlarıdır. 2/BAKARA-257: Allâhu velîyyu...
share on facebook  tweet  share on google  print  

MUHAMMED Suresi Âyet - 11 Tefsiri

 

ذَلِكَ بِأَنَّ اللَّهَ مَوْلَى الَّذِينَ آمَنُوا وَأَنَّ الْكَافِرِينَ لَا مَوْلَى لَهُمْ

Zâlike bi ennallâhe mevlâllezîne âmenû ve ennel kâfirîne lâ mevlâ lehum.

Bu, Allah’ın âmenû olanların dostu olması sebebiyledir. Ve kâfirlerin ise gerçek dostu (mevlâsı) yoktur.

1.zâlike: işte bu
2.bi ennallâhe: muhakkak ki Allah
3.mevlellezîne: velîsidir o kimselerin
4.âmenû: Allah'a ulaşmayı dileyen
5.ve enne: ve muhakkak ki
6.el kâfirîne: kâfirler
7.lâ mevlâ: dost yoktur
8.lehum: onlara
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Allah'a ulaşmayı dileyen mü'minler âmenû olanlardır. Allah onların dostudur. Kâfirlerin dostu yoktur, fakat kâfirler tagutun yani insan ve cin şeytanların dostlarıdır.

2/BAKARA-257: Allâhu velîyyullezîne âmenû, yuhricuhum minez zulumâti ilân nûr(nûri), vellezîne keferû evliyâuhumut tâgûtu yuhricûnehum minen nûri ilâz zulumât(zulumâti), ulâike ashâbun nâr(nâri), hum fîhâ hâlidûn(hâlidûne).
Allah, âmenû olanların (Allah’a ulaşmayı dileyenlerin) dostudur, onları (onların nefslerinin kalplerini) zulmetten nura çıkarır. Ve kâfirlerin dostları taguttur (onlar, şeytanı dost edinirler, şeytan kimseye dost olmaz), onları (onların nefslerinin kalplerini) nurdan zulmete çıkarırlar. İşte onlar, ateş ehlidir. Onlar, orada ebedî kalacak olanlardır.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.