Sure sec
MUHAMMED-10 Tefsiri

MUHAMMED Suresi 10. Ayet-i Kerime Tefsiri

MUHAMMED-10 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Onlardan öncekilerin yani Allah'a ulaşmayı dilemeyip, başkalarını da Allah'a ulaşmayı dilemekten men edenlerin akıbetleri, dumura uğramak yani bütün topluluğun ölmesi ve geriye hiç kimsenin kalmam...
share on facebook  tweet  share on google  print  

MUHAMMED Suresi Âyet - 10 Tefsiri

 

أَفَلَمْ يَسِيرُوا فِي الْأَرْضِ فَيَنظُرُوا كَيْفَ كَانَ عَاقِبَةُ الَّذِينَ مِن قَبْلِهِمْ دَمَّرَ اللَّهُ عَلَيْهِمْ وَلِلْكَافِرِينَ أَمْثَالُهَا

E fe lem yesîrû fîl ardı fe yanzurû keyfe kâne âkıbetullezîne min kablihim, demmerallâhu aleyhim ve lil kâfirîne emsâluhâ.

Onlar yeryüzünde dolaşmadılar mı? Onlardan öncekilerin akıbeti nasıl oldu baksınlar! Allah onları dumura uğrattı (helâk etti). Ve onun bir benzeri de kâfirler içindir.

1.e fe lem yesîrû: dolaşmıyorlar mı
2.fîl ardı: yeryüzünde
3.fe yenzurû: ardından görerek
4.keyfe: nasıl
5.kâne: oldu
6.âkibetu ellezîne: sonları o kimselerin
7.min kabli-him: onlardan önceki
8.demmerallâhu: Allah'ın dumura uğrattığı, helâk ettiği
9.aleyhim: onları
10.ve lil kâfirîne: ve kâfirler içindir
11.emsâlu-hâ: onun benzeri
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Onlardan öncekilerin yani Allah'a ulaşmayı dilemeyip, başkalarını da Allah'a ulaşmayı dilemekten men edenlerin akıbetleri, dumura uğramak yani bütün topluluğun ölmesi ve geriye hiç kimsenin kalmaması, olmuştur. Kâfirlerin de helâk olmaya, yok olmaya mahkûm edilmesi Muhammed-8'de yer almıştır.

47/MUHAMMED-8: Vellezîne keferû fe tagsen lehum ve edalle a’mâlehum.
Ve onlar ki kâfirdirler. Artık onlar helâka maruzdurlar. Ve onların amellerini (Allah) boşa çıkardı.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.