Sure sec
MEÂRİC-4 Tefsiri

MEÂRİC Suresi 4. Ayet-i Kerime Tefsiri

MEÂRİC-4 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Melekler ve ruhlar Allah'a bu dünyadaki zamana göre süresi elli bin yıl olan bir günde ulaşırlar. Görülüyor ki bu dünyadaki zaman ile Allah'ın katındaki zaman birbirinden çok farklıdır. Allah zama...
share on facebook  tweet  share on google  print  

MEÂRİC Suresi Âyet - 4 Tefsiri

 

تَعْرُجُ الْمَلَائِكَةُ وَالرُّوحُ إِلَيْهِ فِي يَوْمٍ كَانَ مِقْدَارُهُ خَمْسِينَ أَلْفَ سَنَةٍ

Ta'rucul melâiketu ver rûhu ileyhi fî yevmin kâne mikdaruhu hamsîne elfe senetin.

Melekler ve ruh, O’na, süresi elli bin yıl olan bir günde yükselir.

1.ta'rucu: uruc eder, yükselir
2.el melâiketu: melekler
3.ve er rûhu: ve ruh
4.ileyhi: ona
5.fî yevmin: günde, gün içinde
6.kâne: oldu
7.mikdâru-hu: onun miktarı, süresi
8.hamsîne: elli (50)
9.elfe: bin (1000)
10.senetin: sene
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Melekler ve ruhlar Allah'a bu dünyadaki zamana göre süresi elli bin yıl olan bir günde ulaşırlar. Görülüyor ki bu dünyadaki zaman ile Allah'ın katındaki zaman birbirinden çok farklıdır.

Allah zamanı sıfırlayabilen sonsuz hızın sahibi olduğu için zamandan münezzehtir. Sıfır zaman aralığında heryerde bulunabildiği için mekândan da münezzehtir. Allah'a göre kıyâmet kopmuş, cehenneme ve cennete insanlar ve cinler girmişler ve onların rakamlı kitapları (hayat filmleri) illiyyine ve siccîne yerleştirilmiştir.

83/MUTAFFİFÎN-7: Kellâ inne kitâbel fuccâri le fî siccîn(siccînin).
Hayır, muhakkak ki, füccarın (şeytanın fücuruna tâbî olan kâfirlerin) kitapları (kayıtları, hayat filmleri) elbette siccîndedir (zemin kattan 7 kat aşağıda olan zülmanî kader hücrelerindedir).
83/MUTAFFİFÎN-18: Kellâ inne kitâbel ebrâri le fî illiyyîn(illiyyîne).
Hayır, muhakkak ki ebrar olanların (Allah’a ulaşmayı dileyenlerin, hidayette olanların) kitapları (kayıtları, hayat filmleri) elbette illiyyin’dedir (zemin kattan 7 kat yukarıda olan birinci âlemdeki kader hücrelerindedir).
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.