Sure sec
LOKMÂN-7 Tefsiri

LOKMÂN Suresi 7. Ayet-i Kerime Tefsiri

LOKMÂN-7 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Müjdelemek, Arapça'da hem üzecek hem sevindirecek bir olayı anlatmak için kullanılır. Bu âyet ile İsrâ Suresinin 45 ve 46. âyetlerinde aynı standartlar söz konusudur: 17/İSRÂ-45: Ve izâ kara’tel k...
share on facebook  tweet  share on google  print  

LOKMÂN Suresi Âyet - 7 Tefsiri

 

وَإِذَا تُتْلَى عَلَيْهِ آيَاتُنَا وَلَّى مُسْتَكْبِرًا كَأَن لَّمْ يَسْمَعْهَا كَأَنَّ فِي أُذُنَيْهِ وَقْرًا فَبَشِّرْهُ بِعَذَابٍ أَلِيمٍ

Ve izâ tutlâ aleyhi âyâtunâ vellâ mustekbiran ke en lem yesma’hâ keenne fî uzuneyhi vakrâ(vakran), fe beşşirhu bi azâbin elîm(elîmin).

Ve ona âyetlerimiz okunduğu zaman onu işitmemiş gibi kibirlenerek döner (gider), onun kulaklarında vakra (işitme engeli) varmış gibi. Öyleyse onu elîm azapla müjdele (ikaz et, uyar).

1.ve izâ tutlâ: ve okunduğu zaman
2.aleyhi: onlara
3.âyâtu-nâ: âyetlerimiz
4.vellâ: döndü (dönüp gitti)
5.mustekbiren: kibirlenerek
6.ke: gibi
7.en: olmak
8.lem yesma'-hâ: onu işitmedi (işitmiyor)
9.ke enne: sanki, gibi
10.: içinde
11.uzuney-hi: onun iki kulağı
12.vakran: vakra, işitme engel
13.fe: artık, böylece, öyleyse
14.beşşir-hu: onu müjdele
15.bi: ile
16.azâbin: azap
17.elîmin: elîm
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Müjdelemek, Arapça'da hem üzecek hem sevindirecek bir olayı anlatmak için kullanılır.

Bu âyet ile İsrâ Suresinin 45 ve 46. âyetlerinde aynı standartlar söz konusudur:

17/İSRÂ-45: Ve izâ kara’tel kur’âne cealnâ beyneke ve beynellezîne lâ yu’minûne bil âhirati hicâben mestûrâ(mestûran).
Sen Kur’ân’ı kıraat ettiğin (okuduğun) zaman, seninle ahirete (ölmeden evvel Allah’a ulaşmaya ve kıyâmet gününe) inanmayanlar arasına hicab-ı mesture kıldık (gözlerinin üzerine, seni peygamber olarak görmelerini engelleyen bir perde koyduk).
17/İSRÂ-46: Ve cealnâ alâ kulûbihim ekinneten en yefkahûhu ve fî âzânihim vakrâ(vakran), ve izâ zekerte rabbeke fîl kur’âni vahdehu vellev alâ edbârihim nufûrâ(nufûran).
O’nu (Kur’ân’ı), fıkıh (idrak) etmelerine karşı, (fıkıh edemesinler diye) kalplerinin üzerine ekinnet ve onların kulaklarına vakra (işitme engeli) kıldık. Ve sen, Kur’ân’da Rabbinin tekliğini zikrettiğin zaman nefretle arkalarına döndüler.
Burada Allahû Tealâ: “Onun kulaklarında vakra (işitme engeli) varmış gibi.” demektedir. Aslında vakranın var olduğu kesindir. Bir evvelki âyette ifade edilen, "ilmi olmaksızın Allah'ın yolundan saptırmak için boş sözleri satın alan, Allah'ın davetini ve Kur'ân-ı Kerim'i alay konusu edinen kişiler" bunu kulaklarında vakra olduğu için yapmaktadırlar. Allahû Tealâ, İsrâ-46'da “Sen sözlerini bitirdiğin zaman onlar nefretle arkalarını dönerler.” demektedir. Burada da yakın anlamlı kelimeler kullanarak kibirlenerek dönüp gittiklerinden bahsetmektedir.
Hafız Abu Bakr al Shatri sesinden LOKMÂN Suresi - 7 dinle!
Kur'ân dinlemeye başlamak için bir Hafız seçiniz.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.