Sure sec
LOKMÂN-6 Tefsiri

LOKMÂN Suresi 6. Ayet-i Kerime Tefsiri

LOKMÂN-6 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Faydasız ilmin sahibi insanlar, yüzlerce yıldan beri yazılan emaniyye kitaplardan bilgi sahibi olmuşlar, Kur'ân'ın insanları hidayete ulaştıracak hakikatlerini o kitaplarla değiştirmişlerdir. Onla...
share on facebook  tweet  share on google  print  

LOKMÂN Suresi Âyet - 6 Tefsiri

 

وَمِنَ النَّاسِ مَن يَشْتَرِي لَهْوَ الْحَدِيثِ لِيُضِلَّ عَن سَبِيلِ اللَّهِ بِغَيْرِ عِلْمٍ وَيَتَّخِذَهَا هُزُوًا أُولَئِكَ لَهُمْ عَذَابٌ مُّهِينٌ

Ve minen nâsi men yeşterî lehvel hadîsi li yudılle an sebîlillâhi bi gayri ilmin ve yettehızehâ huzuvâ(huzuven), ulâike lehum azâbun muhîn(muhînun).

Ve insanlardan bir kısmı boş sözleri satın alırlar, ilimleri olmaksızın Allah’ın yolundan saptırmak için. Ve onu eğlence (alay konusu) edinirler. İşte onlar için muhin (aşağılayıcı) bir azap vardır.

1.ve min: ve dan
2.en nâsi: insanlar
3.men: kimse
4.yeşterî: satın alırlar
5.lehve: boş, lüzumsuz şeyler
6.el hadîsi: söz
7.li yudılle: saptırmak için
8.an sebîli allâhi: Allah'ın yolundan
9.bi gayri: olmaksızın
10.ilmin: ilim
11.ve yettehıze-hâ: ve onu edinirler
12.huzuven: eğlence, alay konusu
13.ulâike: işte onlar
14.lehum: onlar için
15.azâbun: azap
16.muhînun: muhin, aşağılayıcı
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Faydasız ilmin sahibi insanlar, yüzlerce yıldan beri yazılan emaniyye kitaplardan bilgi sahibi olmuşlar, Kur'ân'ın insanları hidayete ulaştıracak hakikatlerini o kitaplarla değiştirmişlerdir. Onlara dayalı olarak, Allah'ın yolundan saptırmak için boş sözleri satın almışlardır. Nisâ 167, 168, 169'da Allahû Tealâ buyuruyor ki:

4/NİSÂ-167: İnnellezîne keferû ve saddû an sebîlillâhi kad dallû dalâlen baîdâ(baîden).
Muhakkak ki inkâr edenler ve Allah’ın yolundan alıkoyanlar (saptırmış olanlar), (mürşidlerine ulaşmadıkları için) uzak bir dalâletle sapmışlardır.
4/NİSÂ-168: İnnellezîne keferû ve zalemû lem yekunillâhu li yagfira lehum ve lâ li yehdiyehum tarîkâ(tarîkan).
Muhakkak ki inkâr edenleri ve zulmedenleri (başkalarını da mürşide ulaşmaktan men edip saptıranları), Allah mağfiret edecek değildir ve yola (Allah’a ulaştıran Sıratı Mustakîm’e) hidayet edecek değildir.
4/NİSÂ-169: İllâ tarîka cehenneme hâlidîne fîhâ ebedâ(ebeden). Ve kâne zâlike alâllâhi yesîrâ(yesîran).
Ancak cehennem yoluna (hidayet eder, ulaştırır), onlar orada ebediyyen kalacak olanlardır. Ve bu, Allah için kolaydır.
Allah'ın yolundan men edenler, başka insanları da Allah'ın yolundan saptırdıkları için zalimdirler. İlimleri olmaksızın Allah'ın yolundan saptırmak için gayret ederler ve ebediyyen kalmak üzere cehenneme giderler. Allah'ın yolundan saptırmak için Kur'ân-ı Kerim'i ve Allah'ın Resûllerini eğlence, alay konusu edinenlere aşağılayıcı bir azap vardır.
Hafız Abu Bakr al Shatri sesinden LOKMÂN Suresi - 6 dinle!
Kur'ân dinlemeye başlamak için bir Hafız seçiniz.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.