Sure sec
LOKMÂN-4 Tefsiri

LOKMÂN Suresi 4. Ayet-i Kerime Tefsiri

LOKMÂN-4 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Allahû Tealâ burada da yakîn hasıl edenlerden yani muhsinlerden bahsetmektedir. Ahirete yûkinûn olmak, ahirete yakîn hasıl ederek inanmaktır. Allahû Tealâ A'râf-147 ve Kehf-105 âyet-i kerimelerind...
share on facebook  tweet  share on google  print  

LOKMÂN Suresi Âyet - 4 Tefsiri

 

الَّذِينَ يُقِيمُونَ الصَّلَاةَ وَيُؤْتُونَ الزَّكَاةَ وَهُم بِالْآخِرَةِ هُمْ يُوقِنُونَ

Ellezîne yukîmûnes salâte ve yu’tûnez zekâte ve hum bil âhırati hum yûkinûn(yûkinûne).

Onlar, namazı ikame ederler (namaz kılarlar) ve zekâtı verirler. Ve onlar, ahirete (Allah’a ulaşmaya) yakîn hasıl ederler (kesinlikle inanırlar).

1.ellezîne: o kimseler, onlar
2.yukîmûne: ikame ederler
3.es salâte: namaz
4.ve yu'tûne: ve verirler
5.ez zekâte: zekât
6.ve hum: ve onlar
7.bi el âhıreti: ahirete
8.hum: onlar
9.yûkinûne: kesin olarak inanırlar
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Allahû Tealâ burada da yakîn hasıl edenlerden yani muhsinlerden bahsetmektedir. Ahirete yûkinûn olmak, ahirete yakîn hasıl ederek inanmaktır. Allahû Tealâ A'râf-147 ve Kehf-105 âyet-i kerimelerinde diyor ki:

7/A'RÂF-147: Vellezîne kezzebû bi âyâtinâ ve likâil âhirati habitat a’mâluhum, hel yuczevne illâ mâ kânû ya’melûn(ya’melûne).
Ve onlar ki; âyetlerimizi ve ahirete ulaşmayı (hayatta iken ruhun Allah’a ulaşmasını) tekzip ettiler (yalanladılar) ve onların amelleri, heba oldu (boşa gitti). Onlar, yaptıklarından başka bir şeyle mi cezalandırılır?
18/KEHF-105: Ulâikellezîne keferû bi âyâti rabbihim ve likâihî fe habitat a’mâluhum fe lâ nukîmu lehum yevmel kıyameti veznâ(veznen).
İşte onlar, Rab’lerinin âyetlerini ve O’na mülâki olmayı (ölmeden evvel ruhun Allah’a ulaşmasını) inkâr ettiler. Böylece onların amelleri heba oldu (boşa gitti). Artık onlar için kıyâmet günü mizan tutmayız.
Bu iki grup âyette Allahû Tealâ; ahirete ve Allah'a mülâki olmayı yalanlamanın sonucunun amellerin boşa gitmesi, heba olması mânâsına geldiğini söylüyor. Cezaları aynı ise Allah'a mülâki olmakla ahirete mülâki olmak da aynı şey olmalıdır. Öyleyse ahirete yakîn hasıl edenler, hayattayken ruhlarını Allah'a ulaştırmaya yakîn hasıl ederler (kesin olarak inanırlar) neticesine ulaşılmaktadır. Muhsinler, Allah'a ulaşmayı dileyip de Allah'tan ihsan alarak mürşidlerine ihsanla ulaşacak olanlardır.
Hafız Abu Bakr al Shatri sesinden LOKMÂN Suresi - 4 dinle!
Kur'ân dinlemeye başlamak için bir Hafız seçiniz.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.